تاریخ: ۱۵:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
بهترین راه پیش روی آمریکا خروج از سوریه است

ایزوستیا (روسیه)


به رغم آن که تعداد سربازهای روسی و ایرانی مستقر در مناطق شرقی و جنوبی سوریه بیشتر از تعداد قوای امریکا است، اما احتمال آغاز رویارویی نظامی وجود دارد.
به احتمال زیاد، جنگ داخلی هفت ساله سوریه در مرحله نهائی قرار دارد. فقط یک استان تحت کنترل شبه نظامیان باقی مانده است. بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، با حمایت روسیه و ایران، به از سرگیری کنترل بر کشور ادامه می دهد. شبه نظامیان داعش تقریبا تمامی اراضی تحت کنترل خود را از دست داده اند.

برای حمله نهائی قوای سوریه به استان ادلب زمان اندکی باقی مانده است، اما بی تردید، دمشق پیروز خواهد شد. آنوقت، امریکا چه کار خواهد کرد؟ در حال حاضر، در سوریه، در حدود ٢ هزار سرباز امریکایی مستقر هستند. به رغم بیانات ترامپ پیرامون خروج قوای امریکا از سوریه، فعلا، کمترین نشانه ای از خروج این قوا از سوریه وجود ندارد. احتمال دارد که امریکا خود را برای اشغال گری مرحله ای آماده کرده باشد، زیرا سازمان تروریستی مانند داعش به راحتی از میان نمی رود و حتی اگر هم از میان برود، احتمال دارد، سازمان تروریستی جدید دیگر ظهور کند.
اما از سوی دیگر، تلاش های واشنگتن برای حل و فصل مساله تروریست در سوریه کمترین نفعی نه برای امنیت ملی امریکا دارد و نه، شهروندان سوریه. حفظ حضور نظامی امریکا در سوریه به خاطر خطر آغاز جنگ با ایران و حتی، با روسیه است. روز دوشنبه گذشته، نیروهای ایرانی شش فروند موشک بالستیک به شرق سوریه پرتاب کردند. ایران به سوی شبه نظامیانی موشک پرتاب کرد که در عملیات تروریستی در رژه نظامی در ایران دست داشتند. این موشک ها به سوی اهدافی در پنج کیلومتری محل استقرار قوای امریکا پرتاب شدند. هیچ یک از قوای امریکایی آسیبی ندیدند، اما خطر وجود دارد و واشنگتن نمی خواهد ریسک کند.


به رغم آن که تعداد سربازهای روسی و ایران مستقر در مناطق شرقی و جنوبی سوریه بیشتر از تعداد قوای امریکا است، اما احتمال آغاز رویارویی نظامی وجود دارد. گفتنی است که در اوایل سال ٢٠١٨ میلادی، ده نفر از شهروندان روسیه در نتیجه حمله هواپیماهای جنگنده امریکا کشته شدند. نیروهای سوری نیز در حین پاسخ به حملات هواپیماهای اسرائیلی، به اشتباه، هواپیمای روسی را منهدم کردند. از سوی دیگر، امریکا به طور همزمان، هم از ترکیه حمایت می کند و هم، از کردهای سوریه. در مجموع، سوریه – محل بسیار خطرناکی است که در آنجا، احتمال آغاز درگیری نظامی بسیار زیاد است.

کشته شدن سربازان امریکایی به دست نظامیان ایرانی بهانه جدی شده برای ایراد سخنان تند از سوی مقامات امریکایی مانند جان بولتون، مشاور امور امنیتی رئیس جمهور امریکا، پیرامون احتمال آغاز جنگ نظامی با ایران. بولتون آشکارا، تفهیم کرده که برای سرنگونی تهران تلاش می کند. حضور نظامی امریکا در سوریه می تواند به بهانه ای برای آغاز این جنگ تبدیل شود. به موازات غیر قانونی بودن حضور نظامی امریکا در سوریه، می بایست خاطر نشان کرد که این حضور کمترین منفعتی برای امنیت امریکا و یا متحدانش ندارد. احتمال دارد، ادامه حضور نظامی امریکا در سوریه به بهانه خوبی برای آغاز جنگ با ایران تبدیل شود. بهترین شیوه برای گریز از احتمال آغاز این جنگ و پیامدهای ناشی از آن، خروج قوای امریکا از سوریه در اسرع وقت می باشد.


مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید