تاریخ: ۱۵:۴۶ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
حزب الله لبنان می تواند اسرائیل را به قرون وسطی برگرداند.

اوری بار یوسف

المنار

یکی از بزرگترین استراتژیست ها و مورخان صهیونیست اعلام کرد حزب الله لبنان می تواند اسرائیل را به قرون وسطی برگرداند. حزب الله می تواند خسارات بی سابقه ای به شهرها و تاسیسات راهبردی و حیاتی اسرائیل وارد کند.
توازن ترس بین حزب الله و رژیم صهیونیستی باعث به وجود آمدن جنگ سرد بین آنها شده است, جنگی که مانع از وقوع جنگ نظامی بین آنها می شود و طرف مقابل را به جستجو برای پیدا کردن جایگزینی سیاسی به جای جنگ وادار می کند . بزرگترین کارشناسان مسائل راهبردی اسرائیلی نیز همین نظر را دارند و اذعان می کنند تل آویو دیگر نمی تواند این توازن را بشکند.
اوری بار یوسف کارشناس مسائل امنیتی و راهبردی دانشگاه حیفا و مورخ نظامی گفت: آری، ممکن است مسئله حل و فصل شود اما آنچه برای من اهمیت دارد, هزینه ای است که این کار بر اسرائیل تحمیل می کند در غیر این صورت من برای لبنانی ها و حزب الله هیچ اهمیتی قائل نیستم. این هزینه ممکن است به شکلی غیرعادی برای حزب الله بسیار سنگین باشد. به عبارت دیگر تصور می کنم خسارات مادی اسرائیل  بسیار زیاد خواهد بود. ما می توانیم لبنان را به عصر حجر برگردانیم ولی ممکن است حزب الله نیز ما را به قرون وسطی برگرداند و ما نمی توانیم جلوی آن را بگیریم.
کارشناسان صهیونیست می گویند نظریه حومه (جنوبی بیروت) که گادی آیزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل طراح آن بود, دیگر محدود به اسرائیل نیست بلکه حزب الله نیز می تواند با استفاده از موشکهای خود و وارد آوردن خسارات فراوان به شهرهای اسرائیل، این نظریه را اجرا کند.
اوری بار یوسف گفت: آیزنکوت نظریه حومه (جنوبی بیروت) را پس از جنگ سال ۲۰۰۶ مطرح کرد. قدرت حزب الله آن زمان به اندازه امروز نبود. اکنون مسئله شبیه توازن ترسی است که اوایل دهه ششم قرن گذشته بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت. ما نیز مقابل حزب الله در وضع مشابهی قرار گرفته ایم. شما از موشک هایی با دقت ده متر سخن می گویید. به پشت بام ها در تل آویو نگاه کنید، می توانید هر جا را که می خواهید نشانه بروید و خسارات و تلفات وارد کنید.
این کارشناس صهیونیست در نهایت اینگونه نتیجه گیری می کند که تل آویو به سبب بالا رفتن هزینه جنگ با حزب الله با گزینه های دشواری روبروست و همین امر آن را وادار می کند برای مقابله با این تهدیدات به دنبال گزینه های دیگر باشد.

پاسخی بگذارید