تاریخ: ۱۵:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
هدف نیکی هیلی از استعفا

کریس گلیزا

سی ان ان
در جهان سیاسی که ظاهرا غافلگیر نمی شود، خبر استعفای نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در روز سه شنبه، چنین تاثیری داشت.
وقتی جاناتان سوآن خبرنگار وب سایت خبری آکسیوس  نخستین بار خبر استعفای نیکی هیلی را اعلام کرد، شایع ترین واکنشی که به آن نشان داده شد، “چه؟” بود. این واکنش به سرعت جایش را به “چرا؟” داد.
اکنون پاسخ به پرسش دوم، موضوع مهمی است. در حقیقت، ما هنوز به طور کامل نمی دانیم چرا هیلی ناگهان تصمیم گرفت استعفاء کند. به نظر می رسید هیلی می توانست یکی از معدود مقامات دولت ترامپ باشد که توانسته است همزمان، تایید ترامپ، جامعه جهانی و تشکیلات جمهوریخواهان را بدست آورد.
ترامپ که تلاش می کرد هر گونه خسارت ناشی از استعفای ناگهانی هیلی را به حداقل برساند، در حالی که اندکی پس از اعلام این خبر در کنار سفیر مستعفی خود نشسته بود، تاکید کرد اولا، هفته قبل، از قصد هیلی برای کناره گیری اطلاع داشت و دوما، هیلی این تصمیم را به این دلیل اتخاذ کرده است که به مدت دو سال (در واقع ، یکسال و هفت ماه) در این سمت بوده است و احساس می کند وقت رفتن است.
هیلی در مورد زمانی که فرماندار ایالت کارولینای جنوبی بود و نیز دوره تصدی اش در دولت ترامپ، گفت:” من هشت سال دشوار را پشت سر گذاشته ام. من معتقدم هر کاری مدت زمان مشخصی دارد. من هیچ تصمیم قطعی ندارم که به کجا می خواهم بروم. ”
ممکن است این حرف درست باشد! ولی اینکه بولتون و پمپئو هیچ اطلاعی نداشتند که هیلی برای استعفاء کردن آماده می شود، تردیدهایی را درباره اینکه آیا توضیح هیلی کامل بود، به وجود می آورد. از دست دادن یک زن آمریکایی هندی تبار چهار هفته پیش از انتخابات و در پی یک نبرد بسیار جنجالی در دادگاه عالی که اختلاف های شدیدی در خصوص خط مشی های جنسیتی بوجود آورد، زمان ایده آلی برای ترامپ نیست.
بنابراین، چه مسائل دیگری در پس استعفای غافلگیر کننده هیلی قرار دارد؟ چند فرضیه درباره دلیل استعفای هیلی به شرح زیر است:
۱- اینکه او از طرف افرادی مانند بولتون و پمپئو تحت فشار بود.
این مسئله ای بر کسی پوشیده نیست که مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه، هر دو از افراد تندرو در زمینه سیاست خارجی هستند. و گرچه هیلی آشکارا فردی بسیار سختگیر در داخل سازمان ملل و دولت ترامپ بود، خواستار اعتدال بیشتری بود. وی به طور خصوصی خواستار اجرای خط مشی مد نظر تشکیلات جمهوریخواهان بود. در حالی که هیلی بدون شک ستاره ای در نخستین سال تصدی دولت ترامپ بود، برخی اوقات با ترامپ در مورد روسیه و موضوعات دیگر اختلاف نظر داشت. هیلی ماه آوریل در تلویزیون ظاهر شد و اعلام کرد آمریکا تحریم های تازه ای بر روسیه اعمال می کند.
ترامپ تاکید کرد تحریم هایی از این دست اعمال نشده است. کاخ سفید، اعلام کرد هیلی به صورت لحظه ای دچار سردرگمی شده است. هیلی به سرعت واکنش نشان داد و گفت دچار سردرگمی نشده است.
در حالی که بولتون و پمپئو افرادی هستند که در کابینه ترامپ مورد توجه قرار دارند، هیلی ممکن است نشانه هایی از وضعیتی بد مشاهده کرده و تصمیم گرفته باشد پیش از آنکه به حاشیه رانده شود کنار برود.
۲- هیلی نیاز دارد درآمد بیشتری داشته باشد.
هیلی مدت مدیدی در سمت های انتخابی (یا انتصابی) بوده است. هیلی و شوهرش سال ۲۰۱۵ یعنی یکسال پیش از آنکه اعلام شود هیلی در دولت ترامپ خدمت خواهد کرد، ۱۷۰ هزار دلار در سال درآمد داشتند. این رقم سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹۰ هزار بود. هیلی و شوهرش مایکل سال ۲۰۱۳ اعلام کردند ۲۷۰ هزار دلار درآمد داشتند.
هیلی در گزارش مالی سال ۲۰۱۸ خود اعلام کرد چند بدهی مهم دارد. این بدهی ها عبارتند از مبلغ بین ۲۵ تا ۶۵ هزار دلار مربوط به بدهی های کارت های اعتباری، رهن بانک به مبلغ بیش از یک میلیون دلار و یک خط اعتباری بین ۲۵۰  تا ۵۰۰ هزار دلار.
در حالی که یک فرزند هیلی در کالج درس می خواند و فرزند دیگرش در چند سال آینده در کالج تحصیل خواهد کرد، هیلی ممکن است  با حقوق های هفت رقمی وسوسه شده باشد که افرادی مانند وی با چنین با پرونده کاری عالی در بخش خصوصی می توانند دریافت کنند.
موضوع دیگری که خوب است به آن توجه شود این است که نهاد نظارتی ” مسئولیت و مسائل اخلاقی شهروندان” مستقر در واشنگتن اوایل این هفته خواستار بررسی در این باره شد که هیلی سال ۲۰۱۷  از بازرگانان در ایالت کارولینای جنوبی، بلیت رایگان هواپیما دریافت کرده است.
۳ – هیلی می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند
تردید چندانی وجود ندارد که هیلی این قصد را دارد که در برهه ای در آینده ، وارد کاخ سفید شود. اگر در این باره تردیدی وجود دارد باید گفت هیلی، جُن لرنر Jon Lerner مورد اعتماد ترین مشاور سیاسی اش را که یک متخصص نظر سنجی است با خود به سازمان ملل آورد. هیلی با اطلاع از اینکه استعفایش موجب مطرح شدن صحبت هایی در این باره می شود که وی، ترامپ را در دور مقدماتی رقابت های ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ به چالش خواهد کشید، در سخنانش در روز سه شنبه به این احتمال خندید و گفت قصد دارد پس از دو سال باقیمانده از دوره تصدی ترامپ برای وی تبلیغ کند.
در حقیقت، هیلی بسیار باهوش تر از آن است که سال ۲۰۲۰ با ترامپ رقابت کند. میزان حمایت از ترامپ در میان مجموع رای دهندگان، خوب نیست. در عین حال، ترامپ در زمره محبوب ترین روسای جمهور جمهوریخواه در میان رای دهندگان جمهوریخواه قرار دارد.  هیچ کسی، نه هیلی و هیچ کسی دیگر نمی تواند ترامپ را در دور مقدمانی رقابت های ریاست جمهوری شکست دهد. اما اینکه هیلی در انتخابات سال ۲۰۲۰ شرکت نمی کند به معنای این نیست که وی در انتخابات شرکت نمی کند. به یاد داشته باشید خواه ترامپ سال ۲۰۲۰ پیروز شود، خواه شکست بخورد، انتخاب نامزد جمهوریخواهان در سال ۲۰۲۴ مطرح خواهد بود. بله، مایک پنس یکی از نامزدهای احتمالی است بویژه اگر ترامپ سال ۲۰۲۰ برای دور دوم ریاست جمهوری انتخاب شود و  پنس، نامزد مد نظر ترامپ خواهد بود. اما چه اتفاقی می افتد اگر تمایل به نامزدی وجود داشته باشد که روابطی حسنه با دنیای ترامپ دارد اما به طور کامل متحد یک رئیس جمهور سابق نیست؟
هیلی وارد می شود! هیلی دو سال را در دوره ترامپ گذرانده است ولی زمانی که سال ۲۰۲۴ فرا برسد، وی شش سال از کاخ سفید ترامپ دور بوده است که این وضعیت احتمالا موضوعی بسیار جذاب برای جمهوریخواهان خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید