با دستگیری رئیس انترپل، چین وجهه خود را در معرض خطر قرار می دهد

جانی ارلینگ

دی ولت (آلمان)

در ماه مارس، پارلمان چینا از اقدامات اخیر خود برای استقرار حاکمیت قانون و مقابله با خودسری ستایش و تقدیر کرد. کنگره خلق اولین قانون نظارت خود را علیه سوء استفاده از مقام و فساد در اولین جلسه بررسی، تایید و تصویب کرد – و همچنین یک کمیسیون ملی نظارت را تاسیس کرد، یک سازمان جدید که قرار است به مبارزه با فساد جان تازه ای ببخشد.
منتقدان نگرانند که می توان از این قانون برای از بین بردن مخالفان و رقبا سوء استفاده کرد. اما بر اساس قانون، متهمان را فقط در صورتی که خطر فرار، خودکشی، لاپوشانی و یا تحریف شواهد وجود داشته باشد، می توان دستگیر کرد.
اکنون با گذشت شش ماه، میل به اصلاح به نظر می رسد فراموش شده باشد: پکن نه به قانون جدید خود پایبند بوده و نه به وعده هایش برای شفاف سازی عمل می کند. هنگامی که منگ هونگوی، رئیس اینترپل در ٢٥ سپتامبر از پاریس به پکن سفر کرد، بدون هیچ ردی ناپدید شد. او در سال ٢٠١٦ به عنوان اولین فرد چینی به عنوان رئیس سازمان بین المللی پلیس جنایی انتخاب شده بود – این یک نقطه عطف برای دولت چین بود که از مدت ها پیش در تلاش برای افزایش نفوذ خود در سیاست جهانی می باشد.
یکشنبه شب، نزدیک به دو هفته پس از ناپدید شدن منگ، مقامات امنیتی چین فقط یک جمله در وب سایت خود منتشر کردند: آنها گفتند این مرد ٦٤ ساله را به جرم”نقض قوانین چین” دستگیر کرده و علیه او تحقیق می کنند. در همان زمان دبیرخانه اینترپل در لیون اعلام کرد بیانیه ای از سوی منگ دریافت کرده که در آن او خواستار استعفا، “با اثر فوری” از مقام ریاست این سازمان شده است.
روز دوشنبه، مقامات چینی اتهامات جدی را علیه منگ مطرح کردند: وزارت امنیت عمومی در پکن گفت او “برخی رشوه ها را قبول کرده است”. به جزئیات اتهام فساد اشاره نشد.
پرونده منگ بار دیگر موضوع خودسری را در دستگیری های مقامات قدرتمند حزب حاکم چین مطرح می کند. رئیس سابق اینترپل تنها کسی نیست که نارضایتی حاکمان چین را به خود جلب کرده است. علاوه بر دستگیری مقامات، مورد دیگری نیز که توجه عمومی را به خود جلب کرد ناپدید شدن بازیگر معروف چینی فن بینگ بینگ در اوایل ماه ژوئیه این سال بود.
جاه طلبی های چین برای جلوه دادن خود به عنوان یک ملت متمدن در سازمان های بین المللی، در نتیجه پرونده عجیب و غریب منگ هونگوی با شکستی جدی روبرو شده است. منگ یکی از ١٤ رئیس یا دبیران-کل در سازمان ملل یا دیگر نهادهای بین المللی است که دارای ملیت چینی می باشند. هنوز مشخص نیست که چه اتهاماتی جدی باعث شده تا رهبران پکن چنین اقداماتی را علیه منگ اتخاذ کرده و در نتیجه تصویر خود را در جامعه بین المللی در خطر قرار دهند. منگ همچنین موفق شده بود اینترپل را به شرکت در کمپین مبارزه با فساد متقاعد کند.
اما در حال حاضر چین بار دیگر به جای شفاف سازی به سانسور روی آورده است. هر زمان که شبکه های بین المللی مانند بی بی سی و سی ان ان درباره ناپدید شدن مرموز منگ گزارش می دهند، صفحه نمایش تلویزیون ها در چین سیاه می شود.
مترجم: عطیه خرّم

 

(Visited 119 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید