دونالد ترامپ رئیس جمهوری اسلحه فروش

اس. وی. دیت

هافینگتون پست (امریکا)

دونالد ترامپ که خود را استاد و سرآمد همه بساز بفروش های مستقر در برج هاوکینگ کاندو ، عضویت در باشگاه های گلف، سفارش دهندگان استیک، دارندگان کلکسیون کراوات ، ودکا و بنگاه های معاملات املاک خلافکار می داند، در یکسال و نیمی که رئیس جمهور بوده، نقش تازه ای نیز بر عهده گرفته است ، فرمانده کل دلالان اسلحه.
ترامپ در سخنرانی های خود و دیدار با سران و مقامات کشورهای دیگر، همواره در باره کیفیت جنگ افزارهای ساخت آمریکا تبلیغ و از اینکه دیگر کشورهای جهان از آمریکا جنگ افزار خریداری می کنند، مباهات و افتخار می کند.
وی در پی نشست اخیر سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت همه می خواهند از ما اسلحه خریداری کنند و به هم این علت تدابیری اتخاذ کرده ایم که مشتریان ما بتوانند به صورت آنلاین سازوبرگ نظامی مورد نیاز خود را سفارش دهند و بهترین جنگ افزارهای جهان را خردیداری کنند.
شصت سال پیش دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور وقت آمریکا درباره قدرت گرفتن شرکت های بزرگ اسلحه سازی در این کشور هشدار داد اما اکنون ترامپ با روی آوردن به دلالی اسلحه در مقام رئیس جمهور آمریکا، باعث می شود تا جسد ایزنهاور در گور به خود بلرزد.
ترامپ روز هیجدهم سپتامبر در کنفرانس خبری مشترک خود با رئیس جمهور لهستان از وی به علت خرید جنگ افزار از آمریکا قدردانی کرد. و چند روز بعد در سخنانی در کاخ سفید گفت ما بهترین و پیشرفته ترین جنگ افزارهای جهان را تولید می کنیم.
وی در سخنرانی خود در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت از شینزو آبه نخست وزیر ژاپن خواسته است تا جنگ افزار بیشتری از آمریکا خریداری کند. وی گفت ما نمی خواهیم در تجارت خارجی خود با ژاپن، کسری تجای داشته باشیم و به همین علت ژاپن باید جنگ افزار بیشتری از ما خریداری کند.
آمریکا از همان ابتدای پایه گذاری این کشور به فروش جنگ افزار به کشورهای دیگر سرگرم بوده است اما پس از جنگ دوم جهانی به بزرگترین فروشنده سازوبرگ نظامی در جهان تبدیل شد و فروش اسلحه به عنصری مهم در سیاست خارجی این کشور تبدیل شد. تا پیش از ترامپ، دیگر روسای جمهور آمریکا بی سر و صدا به فروش اسلحه به دیگر کشورهای جهان سرگرم بوده اند اما اکنون ترامپ بدون هیچ گونه پرده پوشی به دلال شرکت های بزرگ اسلحه سازی آمریکا تبدیل شده است.
جنگ افزار، ابزاری برای کشتار و ویرانی است اما برای ترامپ نوعی کالای تجاری محسوب می شود و می توان اسلحه را نیز همانند کنسرو لوبیا یا شکر به خریداران فروخت.
روز بیستم ماه مارس، ترامپ در دیدار با ولیعهد سعودی در کاخ سفید برای اینکه نشان دهد عربستان چه جنگ افزارهایی از قبیل هواپیما و کشتی و تانک از آمریکا خریداری می کند از تصاویر تبلیغاتی تلویزیونی نیز استفاده کرد.
ترامپ زمانی به تبلیغ سیاهه فروش جنگ افزارهای آمریکایی به عربستان مبادرت کرد که این کشور سرگم جنگ در یمن است و تا کنون هزاران نفر از مردم این کشور در این جنگ جان خود را از دست داده اند.
کیت کیزر از کارشناسان مرکز سیاست بین الملل می گوید ترامپ با بر عهده گرفتن مسئولیت دلالی اسلحه آمریکا، به احساسات ضد آمریکایی در جهان دامن می زند.
وی گفت تلاش ترامپ برای فروش هر چه بیشتر اسلحه به ویژه به عربستان در واقع به مبارزه علیه افراط گرایی آسیب وارد می کند. آمریکایی های عاشق آن هستند که روی جنگ افزارهایی که تولید می کنند عبارت ساخت آمریکا را درج کنند و زمانی که این جنگ افزارها انسان های بی گناه را می کشند نفرت از آمریکا در دل بازماندگان قربانیان شکل می گیرد.
ند پراسش از تحلیگران پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا) و سخنگوی شورای امنیت ملی این کشور در دوران ریاست جمهوری اوباما می گوید رویکرد ترامپ با اوباما به ویژه در زمینه فروش جنگ افزار به عربستان تفاوت دارد. وی گفت ما سعی می کردیم به عربستان ابزارهای نوین دفاعی همچون سامانه ها مقابله با جنگ سایبری بفروشیم اما ترامپ که عاشق کارهای نمایشی است به این کشور هواپیما می فروشد که در رویارویی های نظامی کاری از آن ها ساخته نیست.
مترجم: مهتاب نورمحمدی

 

(Visited 174 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید