ناپدید شدن و قتل روزنامه نگار سعودی می تواند روابط آمریکا و عربستان را تیره کند

کارن دی یانگ

واشنگتن پست (امریکا)

ناپدید شدن و از قرار معلوم قتل روزنامه نگار ناراضی و مخالف آل سعود در پی مراجعه وی به کنسولگری عربستان در استانبول، رویدادی است که می تواند برای روابط ریاض- واشنگتن دردسر آفرین باشد.
دولت ترامپ درباره این رویداد فقط به ابراز نگرانی درباره سرنوشت جمال خاشقجی اکتفا کرده است و دولت سعودی نیز با قاطعیت تمام از سرنوشت این روزنامه نگار سرشناش، ابراز بی اطلاعی می کند.
در صورت تائید قتل این روزنامه نگار، آنگونه که برخی از مقامات دولت ترکیه عنوان کرده اند، بی تردید کنگره آمریکا از دولت ترامپ خواهد خواست تا در روابط واشنگتن- ریاض، بازنگری کند.
سناتور جمهوریخواه، مارکو روبیو در صفحه توئیتر خود نوشت چنانچه خبر قتل دلخراش خاشقجی تائید شود، دولت آمریکا و دیگر کشورهای جهان باید به شدت به این رویداد واکنش نشان دهند و تاکید کرد که وی همه گزینه های ممکن را در سنا بررسی خواهد کرد.
اعضای کنگره آمریکا از هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه، که از همواره به افراط گرایی سعودی ها و ارتباط تاریخی آن ها با تروریسم سوء ظن داشته اند به تازگی از اقدامات دولت سعودی در داخل این کشور و یمن به خشم آمده اند. اعضای کنگره آمریکا با فروش جنگ افزار به عربستان که عمده ترین خریدار اسلحه آمریکاست مخالفت می کنند اما کاخ سفید، عربستان را متحد اصلی خود در خاورمیانه برای به زانو درآوردن ایران و ایجاد ائتلاف بین اسرائیل و اعراب، می داند.
مایک پمپئو چندی پیش با حضور در سنای آمریکا برای کاستن از مخالفت با فروش جنگ افزار به عربستان سعودی گفت دولت سعودی قول داده است در جنگ علیه یمن برای پیشگیری از آسیب دیدن غیرنظامیان، تلاش کند.
جمال کاشقجی که از منتقدان دولت سعودی است سال گذشته عربستان را به علت ترس از بازداشت شدن ترک کرد. وی چند روز پیش برای پیگیری سند مربوط به طلاق همسرش به کنسولگری عربستان در استانبول رفت و از آن روز تا کنون ناپدید شده و به گفته دوستان و مقامات ترکیه در داخل کنسولگری به قتل رسیده و جسد ش نیز از کنسولگری خارج شده است.
خاشقجی در مقاله ای که به تازگی در روزنامه واشنگتن پشت به چاپ رسید در انتقاد از ولیعهد عربستان نوشت محمد بن سلمان وعده اصلاحات اجتماعی داده بود اما آنچه که اکنون شاهد آن هستیم دستیگیری رهبران مذهبی و روشنفکران کشور است که به خود جرات می دهند تا از وی انتقاد کنند.
عربستان سعودی سال گذشته وعده داد تا یکصد و ده میلیارد دلار اسلحه از آمریکا خریداری کند البته این وعده تا کنون برآورده نشده و مساله خرید سامانه دفاع ضد موشک به ارزش ١٥ میلیارد دلار که قرار بود قرار داد آن تا ٣٠ سپتامبر قطعی شود تا کنون معوق مانده است. مقامات سعودی می گویند همچنان علاقمند خرید این سامانه هستند و مذاکرات درباره این قرار داد در جریان است.
تلاش های دولت ترامپ برای ایجاد ناتو عربی در صورت مشخص شدن نقش دولت سعودی در قتل این روزنامه نگار با مشکل روبرو خواهد شد و کنگره بی تردید به مجازات دولت سعودی مبادرت خواهد کرد و افکار عمومی نیز از دولت ترامپ برای روابط نزدیک با ریاض توضیح خواهد خواست.
مترجم : مهتاب نورمحمدی

(Visited 237 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید