تاریخ: ۱۳:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
برگزیت: شمارش معکوس در بروکسل آغاز شده است

آن روان

فیگارو (فرانسه)

در حالی که کمیسیون اروپا هنوز به پیشنهادهایی که ترزا می در سالزبورگ وعده داده بود، دست نیافته است، هفته آینده جلساتی را برای تدارک اجلاس مهم هفدهم و هیجدهم اکتبر برگزار خواهد کرد.
دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، پنجشنبه گذشته آغاز این مرحله نهایی را مطرح کرد. هدف پیام دونالد توسک انگلیسی ها بودند که هنوز پیشنهادهایی را که ترزا می در اجلاس سالزبورگ وعده داده بود، ارائه نداده اند.
موانع اصلی به ویژه در مورد مساله مرز ایرلند و عدم کنترل اموال خواسته شده از سوی انگلیسی ها در چارچوب طرح موسوم به «چکرز» باقی است. اگر بیست و هفت کشور حاضر باشند مشارکت نزدیک با انگلیسی ها داشته باشند، معلوم نیست که انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا منافع بازار را حفظ کند. به طور خلاصه خروج از اتحادیه نمی تواند بدون عواقب باشد.
در حالی که کمتر از دو هفته به اجلاس روسای جمهور و دولت ها باقی مانده است، شمارش معکوس آغاز شده است. نشست ها در هفته آینده برگزار خواهند شد. روز دوشنبه گروه مذاکره کنندگان انگلیسی در بروکسل خواهند بود. آیا انگلیسی ها با پیشنهاداتی که بتواند واقعاً مذاکرات را پیش ببرد، خواهند آمد؟ برخی خوش بین هستند.یک منبع اروپایی بر این باور است: «پس از سالزبورگ خطر «عدم توافق» بسیار افزایش یافته بود اما از زمان کنگره حزب محافظه کار کمتر شده است. به نظر می رسد ترزا می از موقعیت مستحکم تری برخوردار و راسخ تر شده است.»
جمعه آینده نمایندگان بیست و هفت کشور گرد هم خواهند آمد تا وضعیت پیشرفت مذاکرات را ارزیابی کنند و دوشنبه پانزدهم اکتبر آغاز این اجلاس سرنوشت ساز را مشخص خواهد کرد.
اجلاس نمایندگان بیست و هفت کشور که بعدا ز ظهر جمعه برگزار شد، امکان ایجاد «طرح مسئولیت»و بررسی دوباره وحدت کشورهای عضو در برابر انگلیسی ها را فراهم کرد. در واقع این عقیده همواره اجلاس اکتبر را «لحظه واقعی» و اجلاس نوامبر را نهایی شدن توافق می داند. اگر روسای جمهور و دولت ها در هفدهم و هیجدهم اکتبر تائیدکنند که موانعی وجود دارد ، این موضع گیری پیامدهایی در برخواهد داشت ولحن مقامات بیست و هفت کشور در برابر انگلیسی ها تغییر خواهد داد.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 45 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید