تاریخ: ۱۱:۲۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
تهران طی سه ماه سه درس به ترامپ داد

صالح القزوینی

رای الیوم (انگلستان)


تنش در روابط ایران- آمریکا به علت دشمنی ذاتی میان این دو کشور نیست بلکه اختلافات فرعی علت آن می باشد. به این ترتیب تحریم ها و فشارهای دولت های آمریکا علیه تهران که باعث تنش در روابط دو کشور می شود به خاطر کشورهای دیگر و در راس آن ها اسرائیل است.
چنانچه به سه علت سرزنش دولت ترامپ علیه ایران یعنی حمایت از تروریسم، گسترش نفوذ و توانمندی های موشکی بازگردیم؛ می بینیم این ها مشکلات مستقم میان دو کشور نیست بلکه میان ایران و برخی کشورها است. منظور ترامپ از حمایت تهران از تروریست ها، احزاب و جریان های مقاومت در برابر اسرائیل است. در نتیجه ایران از احزاب مسلح در آمریکا حمایت نمی کند تا باعث مشکل مستقیم میان دو کشور شود، بلکه این مشکل، مشکل ایران و اسرائیل است. درخصوص گسترش نفوذ ایران این نفوذ به کشورهای منطقه یعنی یمن، سوریه، لبنان وعراق محدود می شودو به این ترتیب نفوذ ایران به آمریکا نرسیده است که بر سیاست های داخلی اش تاثیر گذارد. همچنین برد موشک های ایران به آمریکا نمی رسد.
تهران در برابر ترامپ دست بسته نایستاده بلکه تلاش کرده است از این سه منبع سرزنش به وی درس دهد. چگونه؟
درباره آنچه ترامپ حمایت ایران از تروریسم می نامد، ایران تلاش کرد شعله اعتراض ها را در اراضی فلسطین روشن نگه دارد و شاید تمام ناظران امور فلسطین به خوبی دانند که راهپیماهی های بازگشت و فعالیت های آن پس از سالروز موسوم به ” روز نکبت” یعنی شکل گیری اسرائیل متوقف می شود، اما این راهپیمایی ها و فعالیت های اعتراضی از ماه مارس گذشته تاکنون متوقف نشده است. چنانچه به دنبال رد پایی از ایران در این اعتراضات باشیم متوجه می شویم که رهبر انقلاب اسلامی در یکی از سخنرانی های خود بر ضرورت ادامه این فعالیت ها تاکید کرد و همچنین دوستان ایران در فلسطین هم احزاب و هم شخصیت ها همچنان تشویق کننده اصلی این اقدامات هستند.
اما در سطح نفوذ ایران در منطقه، این کشور از طریق دوستان خود در عراق درس سختی به ترامپ داد. آمریکا خود را فرمانروای مطلق عراق می داند بر این اساس که روند سیاسی و نظام جدید پس از سرنگون کردن نظام صدام توسط این کشور برپا شد، در نتیجه کسی حق ندارد به ساختار سیاسی عراق دست بزند. دولت ترامپ شدیدا تلاش کرد ترکیب سیاسی پس از انتخابات عراق طرفدار صد در صد واشنگتن باشد. به نوبه خود برخی کشورهای منطقه برای محقق ساختن این هدف آمریکا برای بدست آوردن طرفداری برخی احزاب و جریان های عراق تلاش کردند و آمریکا و این کشورها روی ائتلاف نصر برای بدست گرفتن قدرت به ویژه منصب نخست وزیری حساب کردند، اما اتفاقی که افتاد این بود؛ ائتلاف فتح که روابط محکمی با ایران دارد نقش اصلی را در برعهده گرفتن قدرت از سوی محمد الحلبوسی، برهم صالح و عادل عبدالمهدی ایفا کرد.
درخصوص توانمندی های موشکی ایران ضربه موشکی این کشور در بوکمال سوریه قبل از این که تروریست ها را به در آورد آمریکایی ها را به درد آورد زیرا موشک های ایران نزدیک منطقه ای فرودآمد که نیروهای آمریکایی در سوریه بر آن سیطره دارند و از این طریق ایران با این حمله به آمریکا پیام رساند.
خلاصه این که تهران همیشه حمایت از مقاومت و نفوذ خود در منطقه و موشک هایش را خط قرمز و عوامل اقتدار خود می داند که ناممکن است بتواند از آن چشم پوشی کند و اگر ترامپ درس عراق، حمله به بوکمال و ادامه اعتراضات در فلسطین را دریافت نگرفته باشد؛ بنابراین تهران آماده این است که درس های بیشتری به این کشور بدهد تا متوجه شود سیاست هایش علیه تهران بی فایده است.


مترجم: مهری بهرامی

(Visited 713 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید