تاریخ: ۱۱:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
هند با نادیده گرفتن هشدارهای آمریکا، از روسیه اسلحه و از ایران نفت می خرد

تام اوکانر

نیوزویک (امریکا)

هند مصمم است با وجود هشدارهای امریکا و احتمال تحریم ها از سوی واشنگتن، به خرید جنگ افزار از روسیه و نفت از ایران مبادرت کند.
ناراندرا مودی، نخست وزیر هند، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه قرارداد فروش چند میلیارد دلاری در زمینه جنگ افزار را نهایی کردند که به موجب آن، مسکو سامانه دفاع هوایی پیشرفته موسوم به اس ٤٠٠ را به دهلی نو خواهد فروخت.
این اقدام در شرایطی است که امریکا می خواهد با نفوذ فزاینده روسیه در عرصه بین المللی مقابله کند. واشنگتن روسیه را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ امریکا و اقدامات بی ثبات کننده در سطح جهان متهم کرده است.
در بیانیه مشترک پوتین و مودی در روز جمعه آمده است:” همکاری های نظامی و فناوری نظامی میان دو کشور عنصر مهمی در این مشارکت راهبردی به شمار می رود.”
مودی همچنین روز جمعه اعلام کرد هند و روسیه که در دوره جنگ سرد روابط مستحکمی با یکدیگر داشتند، مصمم به تقویت چندجانبه گرایی و چند قطبی گرایی در جهان به سرعت درحال تغییر هستند.
مودی وپوتین در اقدامی دیگر به نشانه مقابله با تلاش های واشنگتن در سطح بین المللی بر اهمیت اجرای کامل و موثر برجام تاکید کردند.
هند مصمم است تا پس از تاریخ ٤ نوامبر نیز به خرید نفت از ایران ادامه دهد .
هند و امریکا به طور سنتی دارای روابط قوی بوده اند و ماه گذشته نیز توافق دفاعی میان خود امضا کردند. هند همچنین با ایرن و روسیه برای تقویت شرایط امنیتی در افغانستان همکاری کرده است.
هند و روسیه ماه گذشته در نخستین کنفرانس امنیتی منطقه ای در ایران با حضور کشورهای افغانستان و چین شرکت کردند .
مترجم : مفید علیزاده

(Visited 73 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید