گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
آمریکا در مقابل سامانۀ موشکی اس ٣٠٠ روسی در سوریه، جنگنده های اف ٢٢ را مستقر می سازد

پائولو مائوری

ایل جورناله (ایتالیا)

با توجه به ویدئوهایی که رسانه های روسی منتشر کرده اند می توان مشخص نمود که مدل اس- ٣٠٠ همان PMU-٢ Favorit یعنی مدل قبل از اس-٤٠٠ است که توسط روسیه به منظور دفاع از بندرهای طرطوس و جبله در سوریه مستقر می باشند که البته با شعاع عملیاتی وسیع خود می توانند یک چتر دفاعی برای تقریباً کل سرزمین سوریه و لبنان و نیز بخش قابل توجهی از مدیترانه مشرف به سوریه را تأمین کنند.
شویگو، وزیر دفاع روسیه اظهار داشت که به موجب تصمیم رئیس جمهور شروع به اتخاذ تدابیری به منظور تقویت سامانۀ دفاعی هوایی سوریه جهت تأمین حمایت بیشتر از سربازانمان نمودیم.
باید گفت که سوریه پیش از این در سال ٢٠١٣ مسیر آموزش پرسنل خود را برای سامانۀ جدید اس ٣٠٠ PMU-٢ در پیش گرفته بود. یعنی زمانی که دمشق برای اولین بار در آستانۀ خرید آن از مسکو بود.
به همین علت سخنان شویگو که به این موضوع اشاره می کند که از روز ٢٠ اکتبر این سامانه در دفاع سوریه ادغام خواهد شد، فقط تبلیغات نیستند.
تبلیغات دمشق خواستار آن است که سامانه های اس-٣٠٠ ابزاری به منظور در امان نگه داشتن سوریه در برابر حملات هوایی دیگر اسرائیل یا متحدان تحت رهبری آمریکا باشند.
در واقع اگر به تعداد بنگریم فقط یک سامانۀ اس-٣٠٠ با چهار پرتاب گر حتی اگر زمان واکنش سریع داشته باشد و حتی اگر هر سه ثانیه قادر به پرتاب موشک باشد، باز هم برای تأمین پوشش امنیتی کفایت نمی کند.
به طور کلی سوریه بیش از آنکه کارایی دفاع هوایی خود را افزایش دهد، شاهد بهبود توانایی خود در شناسایی دشمن دقیقاً به منظور دادن تضمین به متحدش که حادثه ای مانند سرنگون ایلیوشین دیگر در آینده اتفاق نمی افتد، می باشد. در رابطه با آمریکا و اسرائیل راهبرد به میزان اندکی تغییر پیدا می کند.
مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید