تاریخ: ۱۴:۵۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
تحقیقات آفکام درباره یک شبکه تلویزیونی که در مصاحبه ای حمله در ایران را ستود

سعید کمالی دهقان

گاردین (انگلستان)

تلویزیون ایران اینترنشنال که با عربستان سعودی مرتبط است، زمانی را در پخش خود به حامیان حمله ای اختصاص داد که به کشته شدن ٢٤ نفر در ایران انجامید.

آفکام سرگرم تحقیق و تفحص از شبکه تلویزیونی مرتبط با عربستان سعودی و مستقر در انگلیس است که روی آنتن با سخنگوی گروه افراطی جدایی طلب حامی حمله تروریستی ماه گذشته به رژه ای در ایران که دست کم ٢٤ کشته بر جا گذاشت، گفتگوی تلفنی کرد.

تحقیقات این دیدبان رسانه ای بر افزایش نفوذ شبکه های مرتبط با عربستان سعودی در لندن که به میدانی برای نبرد رسانه ای برای جنگ های نیابتی در خاور میانه تبدیل شده اند، تأکید می کند.

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال نخستین رسانه فارسی زبانی بود که با یعقوب حر التستری، سخنگوی جنبش مقاومت ملی عرب برای آزادی اهواز گفتگو کرد.

تستری گفت مقاومت ملی اهواز این حمله را بر ضد اهداف «مشروع» نظامی و سپاه پاسداران انجام داده است. این حمله پس از آن، از سوی شورای امنیت سازمان ملل به عنوان «حمله شنیع و بزدلانه تروریستی » محکوم شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره کشته شدن شهروندان غیر نظامی در این حمله، گفت هدف جایگاه رژه بوده است و مردم عادی آن جا حضور ندارند.

گروه تستری پس از آن این ادعا را رد کردند و داعش مسؤولیت آن را بر عهده گرفت.

آفکام تحقیق و تفحص درباره این گفتگو را تأیید کرد.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس، در صفحه توییتر خود از شکایت سفارت ایران در این ارتباط خبر داد.

ایران اینترنشنال یکی از ایستگاه های تلویزیون متعدد و رو به افزایش مستقر در لندن است که با حمایت کشورهای خاور میانه برای تحت تأثیر قرار دادن مخاطبان در هزاران مایل آن سوتر تلاش می کنند. پرسش های درباره بودجه این شبکه و ارتباط آن با عربستان سعودی مطرح است. بسیاری از ایرانی ها این گفتگو را با فرصت دادن به داعش در برنامه های تلویزیونی پس از حمله ای تروریستی مقایسه کردند.

راب بینون، رئیس این شبکه، از تصمیم برای پخش این گفتگو دفاع کرد و گفت در این برنامه تیراندازی در اهواز حمله تروریستی خوانده شده است.

وی گفت علت گفتگوهای ما، بی بی سی فارسی و رادیو فردا با این فرد در آن روز این بوده است که می خواستیم زمینه های آن را بررسی کنیم. تا جایی که من می دانم، مصاحبه با وی ممنوع نیست.

وی از پایبندی شبکه به قوانین آفکام گفت و مصاحبه با تستری را ناقض این قوانین ندانست. وی گفت گفتگو با تستری به معنای اعلام موافقت با وی نیست.

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در مه ٢٠١٧ در لندن راه اندازی شد و این شبکه حقوق بسیار بالایی (دو برابر) در مقایسه با دیگر رقبایش به کارمندان خود می دهد و کارمندان مجرب آن در استودیوها و اتاق های پیشرفته خبر برنامه اجرا می کنند.

شرکت «گلوبال مدیا سرکیولیتینگ» مجوز ایران اینترنشنال را دریافت کرده است که عادل العبدالکریم یکی از دو مدیر اصلی و سهامداران آن، تبعه عربستان سعودی است.

یکی از منابع خبری نزدیک به خانواده سلطنتی سعودی گفت بودجه ایران اینترنشنال (حدود ٢٥٠ میلیون دلار) را آل سعود تأمین می کنند.

سرمایه گذار خصوصی چنین سرمایه ای را در کاری که بازگشت سرمایه اندکی خواهد داشت سرمایه گذاری نمی کند.

بینان به پرسش ها درباره بودجه این شبکه پاسخ نداد. وی گفت مدیریت فنی این شبکه را شرکت رسانه ای DMA  بر عهده دارد که سهامدار آن بخش خصوصی است. گاردین درباره رابطه دقیق DMA  و «گلوبال مدیا سرکیولیتینگ» سوال کرد.

بینان گفت درباره خروجی و سیاست سردبیری این شبکه باید قضاوت کرد. این شبکه منعکس کننده دیدگاه های هیچ دولتی نیست و هدف آن انعکاس اخبار و دیدگاه های همه فارسی زبانان است.

این نخستین بار نیست که از ایران اینترنشنال به شدت انتقاد می شود. این شبکه پیشتر نیز به میزان زیادی نشست سازمان مجاهدین خلق را پوشش زنده داد.

جنجال بر سر پوشش نشست سازمان مجاهدین منجر به قطع همکاری این شبکه با مهدی جامی، روزنامه نگار مورد احترامی شد که درباره نارضایتی داخلی از این تصمیم سخن گفت.

ایران شیعه و عربستان سعودی سنی در جنگ نیابتی در خاور میانه به سر می برند. ایران شبکه عرب زبانی به نام العالم دارد.

ایران از تبدیل لندن به مرکزی برای شبکه های خارج از کشور ناراحت است. تلویزیون من و تو شبکه ای نزدیک به سلطنت طلبان است که تلاش می کند دوران قبل از انقلاب را بسیار رویایی جلوه دهد. من و تو از سال ٢٠١٢ هیچ اطلاعاتی درباره منابع مالی خود نداده است و به پرسش در این زمینه پاسخ نمی دهد.

در سال ٢٠١٢، پخش شبکه انگلیسی زبان «پرس تی وی» از انگلیس در پی لغو مجوز از سوی آفکام به علت پخش اعترافات اجباری روزنامه نگار زندانی در ایران، ممنوع شد.

مترجم: مهتاب نورمحمدی

 

پاسخی بگذارید