تاریخ: ۱۱:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
بررسی پیامد های تحریم های ضد ایران در اجلاس انرژی مسکو

اجلاس انرژی در مسکو در زمینه ای از احتمال مسدود شدن تنگه هرمز توسط ایران برگزار می شود. موضوع اصلی در هفته انرژی که در مسکو آغاز می شود، استراتژی هماهنگ کشورهای صادر کننده مواد انرژی زا در شرایط اعمال تحریم های امریکا علیه خرید نفت ایران می باشد. پیشتر، ایران هشدار داده بود که در صورت حذف شدن از بازار نفت، تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد. فعلا، روسیه قادر به افزایش ارسال نفتی خود به آسیا نیست، اما عربستان سعودی، رقیب دیرینه تهران، قادر به آن می باشد.
روز چهارشنبه، در مراسم هفته انرژی روسیه و در اجلاس بین المللی با مشارکت وزیران انرژی از ٢٥ کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سخنرانی خواهد کرد. در این میان، در حاشیه این اجلاس، قرار است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، و خالد الفلاح، وزیر انرژی عربستان سعودی، دیدار کند. پوتین قرار است، با شرکت کنندگان در این اجلاس، اهداف مقدم و اولیه و چشم انداز انرژی جهانی را بحث و بررسی کند.
در این اجلاس، خالد الفلاح، وزیر انرژی عربستان سعودی، بن وان بردن، مدیر عامل شرکت Royal Dutch Shell، پکا لوندمارک، مدیر عامل Fortum Corporation، پاتریک پوپان، مدیر عامل شرکت توتال، و فرانچسکو استاراچ، مدیر عامل شرکت Enel S.p.А.، نیز شرکت خواهند داشت. مساله اصلی برای شرکت کنندگان در بازار نفت – پیامدهای تحریم های سخت امریکا علیه خریداران نفت ایران است که از ماه نوامبر آغاز خواهد شد. در اواخر ماه سپتامبر، [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «ان بی سی» گفت که اگر امریکا به سیاست تحریمی خود علیه کشورش ادامه دهد، احتمال دارد که ایران تنگه هرمز را مسدود کند. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، اعلام کرده که امریکا به ایران اجازه نخواهد داد تنگه هرمز را مسدود کند.
در ایران به این حقیقت اشاره می کنند که روسیه نمی تواند به طور چشمگیری، ارسال نفتی خود به بازارهای آسیایی را افزایش دهد و نفت ایران را جایگزین کند. پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه، در خصوص محدودیت های حمل و نقلی موجود برای ارسال نفت روسیه به آسیا سخن گفته است. به گفته وی، شرکت های روسی می توانند ارسال نفت به بازارهای اروپایی را افزایش دهند، زیرا در این مسیر، کمترین محدویت حمل و نقلی وجود ندارد، اما در مسیر به شرق، محدودیت هایی مطرح است.
چین به عنوان خریدار بزرگ نفت ایران اعلام کرده که قصد ندارد، تحریم های امریکا علیه ایران را اجرا کند. اما، ژاپن، کره جنوبی و احتمالا، هند حجم خرید نفتی خود از ایران را کاهش خواهند داد. در صورت مسدود شدن تنگه هرمز، خریداران نفتی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام ضربه خواهند دید که ٨٠ درصد از واردات نفتی شان از طریق تنگه هرمز انجام می گیرد.
احتمال دارد که اروپا و ایران برای دور زدن تحریم های امریکا، از معامله پایاپای استفاده کنند. اتحادیه اروپا ایجاد ساختار مالی ویژه (اس پی وی) را پشنهاد کرده است که در راستای معامله پایاپای خواهد بود. ایران اطمینان دارد که کشورهای اوپک قادر به جبران حجم نفتی ایران در بازار و در سطح ٢,٣ میلیون بشکه در شبانه روز نخواهند بود. برخی از کارشناسان معتقدند که تحریم های امریکا حجم ارسال نفتی ایران را کاهش نخواهد داد، اما باعث خواهد شد تا نرخ نفت ایران کاهش یابد. به احتمال بسیار زیاد، مبادلات نفتی ایران در بازار سیاه افزایش خواهد یافت.

منرجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید