آمریکا به حضور خود در سوریه پایان نمی دهد؛ بلکه این حضور شکل جدیدی به خود می گیرد.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی

  جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اذعان کرد ائتلاف (به اصطلاح) بین المللی علیه داعش، برای بیرون راندن داعش از آخرین مراکز خود در سوریه ، با آنچه «نبرد دشوار» توصیف کرد، مواجه می شود.
ماتیس بر دو برابر شدن شمار دیپلمات های آمریکایی در سوریه، با نزدیک شدن پایان جنگ تأکید کرد.
رشا دلول گزارشگر این شبکه گزارش داد: واشنگتن بارها از این موضوع سخن گفت که با نابودی کامل داعش، مأموریت آن در سوریه پایان خواهد یافت. اما به گفته جیمز ماتیس، حضور آمریکا در سوریه شکل جدیدی خواهد گرفت.
ماتیس گفت با نزدیک شدن شکست داعش، شمار دیپلمات های آمریکایی دو برابر شد.
با توجه به هدف واشنگتن برای نابودی داعش، آمریکا در چارچوب ادامه تلاش برای حمایت از نیروهای سوریه دمکراتیک، از فرانسه خواست در شمال شرق سوریه باقی بماند.
از نظر آمریکا، نزدیک شدن نابودی داعش نیازمند ازسرگیری تلاش های دیپلماتیک و تثبیت آن است و به گفته ماتیس، این کار از طریق افزایش شمار دیپلمات های آمریکایی و تشکیل نیروهای امنیتی آموزش دیده برای دفاع از غیر نظامیان و جلوگیری از شکل گیری دوباره داعش در سوریه انجام می شود.
اما تمایل آمریکا به سلامت غیر نظامیان که وزیر دفاع آمریکا از آن سخن گفت با تمایل ترکیه به بیرون راندن کردها متحدان آمریکا از منبج و شرق فرات تضاد دارد.
پس از مطرح شدن خواسته های ترکیه مبنی بر خروج یگان های کردی تحت حمایت آمریکا از منبج، بر اساس توافق بین آنکارا و واشنگتن، قرار شد گشتی های ترکیه ای و آمریکایی در منطقه تشکیل شود.
اظهارت جیمز ماتیس و شک و تردید ترکیه در خصوص قصد آمریکا برای اجرای طرح خروج کردها از منبج، موجب می شود عرصه شمال شرق سوریه با سناریوهای مختلفی مواجه شود.
ممکن است این سناریو دیپلماتیک باشد و به احتمال رویارویی نظامی در مناطق مرزی با ترکیه پایان دهد. یا سناریویی اتخاذ شود که زمینه را برای اقدام نظامی ترکیه که آنکارا همواره به احتمال وقوع آن اشاره می کند، فراهم کند؛ به ویژه آنکه تنش های به وجود آمده بین ترکیه و آمریکا تشدید یافته است.

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (1)

 1. کرامت سلیمی

  ترامپ: انفجار برج های دوقلو به خاطر برخورد هواپیما نبوده است!

  لینک خبر:

  yon.ir/JLtme

  سالها افرادی با ارسال مقالاتی به رسانه ها اعلام نمودند که حقیقت قضایای ۱۱ سپتامبر ان چیزی نیست که گفته می شود و حقیقت اصلی را پنهان می کنند. اما کسی اهمیتی نمی داد. بالاخره ترامپ رییس جمهور امریکا اعتراف کرد که قضیه ۱۱ سپتامبر تحریف شده است و واقعیت چیز دیگریست.
  ترامپ به دنبال افشای یک سری حقایق است و به همین دلیل رسانه ها و نهادهای امنیتی امریکا و در راس انها شرکت گوگل با ترامپ در افتاده اند و ممکن است ترامپ را برکنار و حتی ترور نمایند.
  شاید در اینده ای نزدیک ترامپ به دروغ بودن سلاح اتمی نیز اعتراف نماید و فصل جدیدی در روابط بین الملل اغاز شود.

  این را هم اضافه می کنم که ترامپ پایگاه نظامی امریکا در اینجرلیک ترکیه را تعطیل و همچنین فلسفه وجود سازمان ناتو را هم زیر سوال برد و در صدد تعطیلی تشکیلات این سازمان می باشد. در صورتی که پیمان ناتو برای مقابله با تهدیدات به اصطلاح اتمی شوروی بوجود امد و پایگاه امریکایی اینجرلیک نیز یکی از مثلا” پایگاههای استراتژیک امریکا بود. جالب اینکه قرار است روسیه سامانه موشکی S-400 را که یکی از پیشرفته ترین سیستمهای ضدهوایی روسیه است در اختیار کشور ترکیه و همینطور متحدان ترکیه مثل عربستان سعودی قرار دهد. این موضوع جای سوالات زیادی دارد. ترکیه عضو استراتژیک پیمان ناتو می باشد و قاعدتا” باید پیشرفته ترین سیستم ضدهوایی سازمان ناتو در این کشور مستقر باشد و معنایی ندارد که سیستم ضدهوایی رقیب ناتو یعنی روسیه به این کشور داده شود. ضمن اینکه غربیها سیستمهای ضد موشکی خود را نسبت به سیستمهای روسی بسیار پیشرفته تر می دانند و مدعی هستند که همیشه چند قدم از روسها جلو تر می باشند.
  همچنین دولت امریکا به دولتهای اکراین و بلاروس نیز کمک تسلیحاتی نمود و چنین موضوعاتی نشان می دهد که قضایا ان چیزی نست که در ظاهر به جهانیان نشان می دهند و دولتهای جهانی روابط پنهان و دور از چشم ملتها دارند.

  کتاب زیر نشان می دهد که سلاح اتمی وجود خارجی ندارد:

  ” ترس نتیجه عدم آگاهیست “