آمریکا به حضور خود در سوریه پایان نمی دهد؛ بلکه این حضور شکل جدیدی به خود می گیرد.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی

  جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اذعان کرد ائتلاف (به اصطلاح) بین المللی علیه داعش، برای بیرون راندن داعش از آخرین مراکز خود در سوریه ، با آنچه «نبرد دشوار» توصیف کرد، مواجه می شود.
ماتیس بر دو برابر شدن شمار دیپلمات های آمریکایی در سوریه، با نزدیک شدن پایان جنگ تأکید کرد.
رشا دلول گزارشگر این شبکه گزارش داد: واشنگتن بارها از این موضوع سخن گفت که با نابودی کامل داعش، مأموریت آن در سوریه پایان خواهد یافت. اما به گفته جیمز ماتیس، حضور آمریکا در سوریه شکل جدیدی خواهد گرفت.
ماتیس گفت با نزدیک شدن شکست داعش، شمار دیپلمات های آمریکایی دو برابر شد.
با توجه به هدف واشنگتن برای نابودی داعش، آمریکا در چارچوب ادامه تلاش برای حمایت از نیروهای سوریه دمکراتیک، از فرانسه خواست در شمال شرق سوریه باقی بماند.
از نظر آمریکا، نزدیک شدن نابودی داعش نیازمند ازسرگیری تلاش های دیپلماتیک و تثبیت آن است و به گفته ماتیس، این کار از طریق افزایش شمار دیپلمات های آمریکایی و تشکیل نیروهای امنیتی آموزش دیده برای دفاع از غیر نظامیان و جلوگیری از شکل گیری دوباره داعش در سوریه انجام می شود.
اما تمایل آمریکا به سلامت غیر نظامیان که وزیر دفاع آمریکا از آن سخن گفت با تمایل ترکیه به بیرون راندن کردها متحدان آمریکا از منبج و شرق فرات تضاد دارد.
پس از مطرح شدن خواسته های ترکیه مبنی بر خروج یگان های کردی تحت حمایت آمریکا از منبج، بر اساس توافق بین آنکارا و واشنگتن، قرار شد گشتی های ترکیه ای و آمریکایی در منطقه تشکیل شود.
اظهارت جیمز ماتیس و شک و تردید ترکیه در خصوص قصد آمریکا برای اجرای طرح خروج کردها از منبج، موجب می شود عرصه شمال شرق سوریه با سناریوهای مختلفی مواجه شود.
ممکن است این سناریو دیپلماتیک باشد و به احتمال رویارویی نظامی در مناطق مرزی با ترکیه پایان دهد. یا سناریویی اتخاذ شود که زمینه را برای اقدام نظامی ترکیه که آنکارا همواره به احتمال وقوع آن اشاره می کند، فراهم کند؛ به ویژه آنکه تنش های به وجود آمده بین ترکیه و آمریکا تشدید یافته است.

پاسخی بگذارید