تاریخ: ۱۵:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
اشاره ایران به در پیش بود ضربات دیگر پس از حمله موشکی به شرق فرات

الحیات (انگلستان)


ایران حملات موشکی خود به مواضع گروه داعش در شرق سوریه را واکنش اولیه به حمله به مراسم رژه نظامی سپاه پاسداران در اهواز توصیف کرد که دهها کشته و زخمی برجاگذشت. هرچند ایران از کشته شدن فرماندهان داعش در این حمله سخن گفته است ولی هنوز میزان آسیب هایی که موشک ها وارد کرده‌اند مشخص نشده است.
ژنرال محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد منطقه ای که هدف قرار گرفت تحت سیطره ارتش آمریکا قرار دارد و افزود این عملیات هشداری به دشمن است تا در صدد ایجاد آشوب در ایران بر نیاید.
ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اذعان کرد نیروهای ایرانی بدون اطلاع قبلی دست به حملاتی در منطقه زده اند. سخنگوی این ستاد فرماندهی گفت ائتلاف آمریکا همچنان در حال بررسی آسیب ها است و افزود این حمله خطری برای نیروهای ائتلاف نداشت.
این سومین بار در یک سال اخیر است که ایران دست به حملات موشکی در خارج از مرزهایش می زند. مواضع داعش در سوریه سال گذشته پس از آن که داعش مسئولیت حمله به پارلمان ایران و مقبره (امام) خمینی را برعهده گرفت هدف حمله سپاه پاسداران قرار گرفت. اخیرا نیز پایگاه شورشیان کرد در عراق هدف حمله موشکی قرار گرفت.
نقشه‌ای که تلویزیون ایران به نمایش گذاشت نشان داد موشک‌ها از استان کرمانشاه در غرب ایران شلیک شدند و هدف آنها شهر بوکمال در شرق سوریه بود. سپس اعلام شد منطقه هجین در ٢٤ کیلومتری شمال بوکمال در استان دیرالزور هدف قرار گرفت. گروه دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در انگلیس نیز از وقوع انفجارهای شدید نزدیک بوکمال و مشخصا در مناطق تحت سیطره داعش در شرق فرات خبر داد.
اطلاعاتی نیز درباره سقوط دو یا سه موشک در منطقه‌ای نزدیک کرمانشاه منتشر شد که خانه هایی را ویران کرد و تعدادی زخمی برجا گذاشت. تلویزیون ایران در واکنش به این خبرها تصاویری شبیه سازی شده از نحوه عملکرد موشک دومرحله ای قیام را منتشر کرد.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام این حمله موشکی را صرفا یک هشدار توصیف کرد و گفت مجازات بزرگتر در راه است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله موشکی اخیر را نشان دهنده اراده ایران در مبارزه با تروریسم دانست و یک منبع دیگر نزدیک به نظام ایران نیز این حمله را پیامی با این مضمون دانست که موشک های ما یکی از ابزارهای قدرت ما برای پاسخگویی هستند.
مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 224 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید