تاریخ: ۱۵:۲۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
وزیر امور خارجه ایران: ترامپ «همان اشتباهات را تکرار می کند»

لورا روزن، المانیتور (امریکا)

در حالی که ایران تا کنون پیشنهاد مذاکره مستقیم دونالد ترامپ را نپذیرفته است؛ روز شنبه، آقای ظریف پیامی برای ترامپ داشت که حاکی از شکایت های مکرر رئیس جمهور آمریکا درباره هزینه های مالی و جانی آمریکا برای مداخله در خاور میانه بود.
ظریف در گفتگو با خبرنگاران در نیویورک گفت ترامپ که می گوید آمریکا ٧ هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کرده و نتیجه ای نگرفته است، چرا همان اشتباهات را تکرار می کند. شاید اکنون خود این هزینه را انجام نمی دهد و از عربستان سعودی می خواهد این کار را برایش انجام دهد. اما این سیاست است که مشکل ساز است و آمریکا باید در آن بازنگری کند.
ظریف با اشاره به این که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، این آمریکا بود که به علت تصمیم به خروج از برجام منزوی شد، از اتهام زنی های آمریکا، اسرائیل و کشورهای خلیج فارس درباره حضور بی ثبات کننده ایران در منطقه، حمایت از گروه های دست نشانده و تکثیر فن آوری موشک های بالستیک ابراز ناراحتی کرد

ظریف گفت از دید ایران این آمریکا و متحدانش در خلیج [فارس] هستند که از شورشیان در جنگ داخلی سوریه حمایت کرده اند و ثبات منطقه را با حمله به عراق و حمایت از حمله عربستان به یمن بر هم زده اند.
وی گفت به نظر من مشکل ناتوانی آمریکا در شناخت واقعیت های منطقه ی ماست. آن ها برای مهار ایران و خروج این کشور از منطقه تلاش می کنند و با این کار آشوب، افراطی گری، بی ثباتی و بلاتکلیفی بیشتر ایجاد می کنند.
ظریف گفت با وجود اعلام علنی آمریکا به آمادگی برای گفتگو با ایران، ما به این درخواست پاسخ نداده ایم؛ زیرا سیاست دولت آمریکا غیر قابل اتکا و مبتنی بر توهم است. سیاست دولت ترامپ در منطقه آن قدر روی ایران متمرکز شده که نتیجه عکس داده است.
ظریف گفت در مذاکرات مساله مهم اعتماد نیست؛ بلکه پایبندی به تعهد است و ما به این نتیجه رسیده ایم، سیاست های آمریکا قابل اتکا نیست. بسیاری از سیاست های آن ها چهل سال است که بر توهماتی مانند تغییر حکومت، اخراج ایران از منطقه و آوردن ایران پای میز مذاکره از طریق تهدید و فشار مبتنی است.
ظریف شکایت های دولت آمریکا را مبنی بر این که توافق هسته ای به مسائل منطقه ای نمی پردازد، به سخره گرفت. وی گفت ایران امکان گفتگو درباره مسائل منطقه ای را به طور مطلق رد نمی کند؛ اما اگر چنین مذاکره ای صورت بگیرد به نفع ایران است که بودجه دفاعی به نسبت کمی دارد. در صورت مذاکره ما در سمت مطالبه گر خواهیم بود. کسانی باید پاسخ بدهند که در منطقه ما اشتباه کرده اند.
ظریف گفت اگر درباره تجهیزات نظامی در منطقه گفتگو شود، این آن ها هستند که باید سرازیر کردن سلاح به منطقه ما را متوقف کنند. بودجه نظامی ما با احتساب همه بخش ها بین ١٢ تا ١٦ میلیارد دلار است. عربستان فقط ٦٠ تا ٧٠ میلیارد دلار اسلحه خریده است که حتی طرز استفاده از آن را نمی داند و نیروی انسانی لازم برای استفاده از آن ها را ندارد.
ظریف پاسخ به پرسشی درباره نقشه نتایاهو از گسترش حضور ایران در منطقه را با شوخی آغاز کرد.
وی گفت: «آیا شما نقشه پایگاه های آمریکا در اطراف ما را دیده اید. چرا این آمریکایی ها کشور ما را در محاصره پایگاه های خود قرار داده اند.»
وی گفت ما در منطقه خود هستیم. به کشوری تجاوز نکرده ایم؛ به جایی که از ما نخواسته اند، نیرو نفرستاده ایم؛ کشوری را بمباران نکرده ایم و سرزمین کسی را اشغال نکرده ایم. به سرزمین، منابع یا مردم جای دیگری چشم ندوخته ایم. از موشک های خود جز در دفاع استفاده نکرده ایم. آیا نتانیاهو هم می تواند همین اظهارات ساده را بیان کند؟
ظریف از پرسش درباره این اتهام که ایران به حوثی ها موشک می دهد، بر آشفت . وی جنین اتهامی را تأیید نکرد؛ اما گفت حوثی ها حق دفاع از خود در برابر سعودی ها و اماراتی های مورد حمایت آمریکا که هزاران شهروند یمنی را کشته اند، دارند.
ظریف گفت حوثی ها به اهداف سعوی حمله می کنند؛ اما سعودی ها اتوبوس دانش آموزان را بمباران می کند. آن ها با بمب های آمریکایی علیه انسانیت جنایت می کنند و آمریکا از آن ها حمایت می کند. حالا چه کسی تجاوز می کند و چه کسی دفاع؟ شما این دروغ ها را طوری برای یکدیگر تکرار کرده اید که گویا واقعیت اند.
آمریکا و متحدانش در منطقه تجاوزگری می کنند و به کشتار غیر نظامیان ادامه می دهند. ریشه فاجعه سوریه غیر از این است که هفت سال پیش آمریکا و عربستان سعودی و امارات متحده عربی فکر می کردند که می توانند حکومت اسد را در سه هفته سرنگون کنند؟
وی گفت من نمی گویم اینها موشک های ایران هستند؛ اما اگر هم باشند، برای دفاع از مردم از آن ها استفاده می شود. یمنی ها در برابر متجاوزان مقاومت کرده اند؛ زیرا پیشتر انقلاب ایران بود و آن ها به مقاومت در برابر تجاوز ادامه خواهند داد. این واقعیت ادامه خواهد داشت، دوست من.
مترجم: مهتاب نورمحمدی

پاسخی بگذارید