تاریخ: ۸:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
عراق در هیچ محاصره‌ای مستقیم یا غیرمستقیم علیه ایران مشارکت نمی‌ کند.

راشاتودی عربی

ایران بهترین جوانانش را به عنوان مستشار نظامی برای کمک به عراق در جنگ با تروریسم به کشورمان اعزام کرده بود.

تارنمای راشاتودی عربی: بخش مفصلی از گفتگوی اختصاصی ابراهیم الجعفری با شبکه راشاتودی به موضوع ایران اختصاص داشت و وی از جمله اظهار داشت:
– ما هم منافعی ملی داریم و هم دارای منافع قطبی دوجانبه با این یا آن کشور هستیم … می‌تواند کم یا زیاد شود… ما با کشورهای مختلف بر اساس منافعمان ارتباط می‌گیریم بدون اینکه این رابطه به یک رابطه محوری یا درگیری میان قطب‌های مختلف تبدیل شود … ما با کشورهایی ارتباط گرفتیم که هیج منافعی ما را به هم مرتبط نمی‌کرد اما تروریسم مانند یک شوک جهان را لرزاند و تروریسمی جهانی را هشدار داد و عراق را پایگاه خود قرار داد.
– آنچه که ما را به ایران مرتبط می‌کند، همسایگی جغرافیایی و اشتراکات تاریخی و اجتماعی است و عراق نیز این روابط را حفظ می‌کند. اما آمریکا در مرحله‌ای مشخص در کنار عراق ماند و ما نیز با مردم آمریکا در چارچوب منافع مشترک دو طرفه تعامل می‌کنیم و از آن می‌خواهیم که همان‌گونه که با آن رفتار می‌کنیم با ما تعامل کند و در امور ما دخالت نکند، همان‌طور که ما این کار را نمی‌کنیم.
– (در پاسخ به پرسشی درباره التزام بغداد به تحریم‌ها علیه ایران) عراق حقایق جغرافیایی با کشورهای همسایه را در نظر دارد و خود را از دخالت در حاکمیت آنها دور نگه می‌دارد و در فراهم کردن بستر برای کشاندن منطقه به سوی جنگ‌ها شرکت نمی‌کند. ما کشوری دارای قانون اساسی هستیم و پارلمان داریم. یک تصمیم در کشور ما با عبور از چندین مرحله و حلقه اتخاذ می‌شود اما ما در هیچ محاصره‌ای مستقیم یا غیرمستقیم مشارکت نمی‌کنیم. عراق دارای تجربه محاصره در دهه آخر قرن ۲۰ از سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ است. ما می‌دانیم محاصره به چه معناست، حاکم را تضعیف نمی‌کند و تنها روی ملت و بخش‌های مختلف جامعه تاثیر می‌گذارد. ما همه این امور را درک می‌کنیم و خطوط قرمزی داریم. زمانی که این خطوط قرمز ما رعایت نشود و به عمق بشریت در هر کشوری وارد شود، ما آن را نمی‌پذیریم. انسان و کودک، هویتی جهانی است و ما با کودکان و سالمندان در هر جای جهان همراهیم لذا نمی‌پذیریم که به این مردم آسیب و ضرری وارد شود.

– (در پاسخ به پرسشی درباره احتمال نزدیکی آمریکایی – ایرانی در آینده نزدیک همانند کره شمالی): این امر بسیار محتمل است.. چرا آنچه که میان آمریکا و کره شمالی روی داد میان ایران و آمریکا حاصل نشود؟ چیزی قطعی نیست. دوری میان واشنگتن و پیونگ یانگ بیشتر و بزرگتر از فاصله میان واشنگتن و تهران است. آنها از ریشه‌ای مشترک و هر دو از نژاد آریایی هستند. در زمان رئیس‌جمهور سابق آمریکا باراک اوباما، آنها دور یک میز نشستند و اختلافاتشان را کنار گذاشتند و برای مشکلاتشان راهکار یافتند و امروز نیز جهان مسلح به فرهنگ حل بحران‌ها است. اگر بحرانی در یک کشور حاصل شود، آن بحران در حدود مرزهای آن کشور به تنهایی باقی نخواهد ماند لذا هر کشوری که روی بحران‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند باید بداند که مقابل ملتهای یک منطقه به طور کامل قرار خواهد گرفت.
– (درباره بستن کنسولگری آمریکا در بصره): ایران پیش از آمریکا قربانی شده بود، آیا این عاقلانه است که قربانی را مجرم و جانی بدانیم؟.. ابتدا کنسولگری ایران در بصره هدف قرار گرفت و شعارهای ضد ایرانی سر داده شد در حالی که این کشور بهترین جوانانش را به عنوان مستشار نظامی برای کمک به عراق در جنگ با تروریسم به کشورمان اعزام کرده بود. این بی‌معنی است … از نظر ما کنسولگری‌ها و هیأتهای دیپلماتیک موجود در عراق، مهمان ما هستند و بخشی اساسی از حاکمیت ما به شمار می‌روند؛ امنیت آنها برای ما مهم است و دولت بر دفاع از آنها با هر پیشینه سیاسی و جغرافیایی تاکید دارد. لذا معتقدم که این اقدام شتاب‌زده بود و امیدوارم که واشنگتن در تصمیمش تجدیدنظر کند زیرا این اقدام به نفعش نیست.
– (در پاسخ به این پرسش که شما چگونه با کشورهای عربی از یک سو و با ایران از سوی دیگر ارتباط دارید. به ویژه که تهران انگشت اتهامش در حمله اخیر به اهواز را به سوی ریاض و ابوظبی نشانه گرفت. آیا شما می‌توانید نقاط توافقی ایجاد کنید؟): ما روابط مستحکمی با کشورهای خلیج عربی [فارس]، ایران، آمریکا، روسیه و همه کشورهای جهان داریم … عراق بر اساس اعتقاداتش با این طرف‌ها رفتار می‌کند و از این مسیر خارج نمی‌شود. ما کشور متمدنی هستیم و هنر تعامل با هر طرفی هرچند که دور باشد را به خوبی می‌دانیم. ما آماده‌ایم که بخشی از راه حل باشیم اما آماده آن نیستیم که بخشی از مشکل باشیم.

پاسخی بگذارید