تاریخ: ۸:۲۴ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش احتمالی به سخنرانی نتانیاهو

سایت آژانس

 «آژانس، پادمان‌ها را مطابق با حقوق و الزامات خود، مستخرج از توافقات جامع پادمانی و پروتکل‌های الحاقی بین آژانس و دیگر کشورها، تصمیمات و قطعنامه‌های مربوطه شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل، و بر پایه شیوه‌های جاافتاده پادمانی اجرا می‌کند. باید توجه شود که تحت چارچوب راستی‌آزمایی فعلی، آژانس بازرسان خود را فقط زمانی که نیاز باشد به سایت‌ها و مکان‌ها اعزام می‌کند.

آژانس از تمام اطلاعات مرتبط با پادمان‌ها که در اختیار داشته باشد، استفاده می‌کند اما هیچ اطلاعاتی را بدون بررسی معتبر نمی‌داند. مطابق با شیوه‌های پادمانی جاافتاده، تمام اطلاعات حاصله، شامل آنهایی که از طرف‌های سوم ارائه شده، باید مورد بررسی دقیق قرار گرفته و به همراه دیگر اطلاعات موجود ارزیابی شود تا نهایتا به نتیجه‌گیری مستقلی برپایه تخصص خود آژانس منجر شود. اظهار نظر علنی درباره مسائل مرتبط با چنین اطلاعاتی شیوه و روش آژانس نیست. کار آژانس در خصوص راستی‌آزمایی هسته‌ای همواره بی‌طرفانه، واقع‌گرایانه و حرفه‌ای بوده و باید باشد.

به منظور حفظ اعتبار، استقلال آژانس در اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی، دارای بالاترین اهمیت است. فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس در ایران بر پایه توافق جامع پادمانی (CSA) که با ایران انجام شده و همچنین پروتکل الحاقی که ایران موقتا در حال اجرای آن است، صورت می‌پذیرد.  به علاوه، آژانس راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نیز اجرا می‌کند.

اجرای این اقدامات در چارچوب پارامترهای تصمیمات مرتبط و قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ادامه خواهد داشت. همانطور که پیشتر در گزارش‌های خود به شورای حکام تاکید کردم، ارزیابی‌ها درباره عدم وجود فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام نشده ایران ادامه دارد. آژانس به ارزیابی اعلامیه‌های ایران تحت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد و طبق پروتکل الحاقی به تمام سایت‌ها و مکان‌هایی که نیاز داشته در ایران بازدید کند، دسترسی تکمیلی دارد.»

پاسخی بگذارید