چگونه درآغوش کشیدن و روبوسی گرم وزرای امور خارجه سوریه و بحرین در راهروهای سازمان ملل را تفسیر کنیم؟

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)


چگونه درآغوش گرفتن و دیده بوسی گرم وزرای امور خارجه سوریه و بحرین را در راهروهای سازمان ملل، تفسیر کنیم؟ آیا اتفاقی یا گامی در جهت طرح جدید آشتی است؟ چرا تصاویر مربوط به این دیدار از سوی مشخصا شبکه “العربیه” منتشر شد؟ گام آتی چیست؟
گمان نمی رود که اقدام وزیر امور خارجه بحرین به دیده بوسی با وزیر امور خارجه سوریه در راهروهای سازمان ملل پس از گذشت هفت سال از تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب اقدامی یکجانبه از سوی این کشور باشد، بلکه قطعا اقدامی آزمایشی است که از سوی هیئت نمایندگی عربستان در سازمان همکاری خلیج فارس صورت گرفته و این امر اتفاقی نیست که شبکه العربیه که “نوک پیکان” تحریک علیه مقامات سوریه و حمایت از تلاش ها برای سرنگونی آن بوده، اقدام به پخش آن کند، بلکه دستور پخش آن از سوی حکومت عربستان صادر شده است.
در این رابطه چندین نکته تامل برانگیز وجود دارد و برای تفسیر این اقدام ضروری است و باید آن ها را مد نظر قرار داد:
نخست: بحرین نمی تواند بدون دریافت چراغ سبز از عربستان و امارات دست به چنین اقدامی زند و تعجب نمی کنیم که وزیر امور خارجه این کشور را که کم ترین درگیری را در بحران سوریه در سطح سیاسی، نظامی و مالی داشته مامور این کار کند.
دوم: این در آغوش گرفتن پس از برگزاری جلسه وزرای امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس به علاوه مصر و اردن با مایک پمپئو در حاشیه نشست مجمع عمومی در نیویورک به مظنور زمینه سازی برای تشکیل ناتوی عربی صورت گرفت.
سوم: آشکار است کشورهای حاشیه خلیج فارس متوجه شده اند بحران سوریه نفس های آخر خود را می کشد و ائتلاف آمریکا شکست بزرگی خواهد خورد و بقای رئیس جمهور اسد و نظام او حتمی و غیر قابل بحث است و بازپسگیری ادلب از سوی ارتش سوریه به زودی انجام می شود.
شاید این اقدام تلاش برای جذب نظام سوریه و دور کردن این کشور از محور مقاومت به رهبری ایران بوده است، به ویژه در سایه درز اطلاعاتی که از پیشنهاد عربستان به رئیس جمهور اسد به ارزش بیش از ده میلیارد دلار در مقابل دوری از ایران خبر می دهد.
شاید زیاده روی در خوش بینی و پیش بینی آشتی، سودمند نباشد زیرا آمریکا کشوری است که تصمیم های مهم را در بیشتر کشورهای حاشیه خلیج فارس اتخاذ می کند و عقل حکم می کند برای آگاهی یافتن از نقشه دولت ترامپ برای منطقه تحت عنوان ائتلاف راهبردی خاورمیانه(ناتوی عربی) علیه ایران و عکس العمل های عربی ومنطقه ای در برابر تحریم نفتی ایران انتظار کشید.


مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید