تاریخ: ۱۲:۱۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
آمریکا همچنان محافظه کار و پر ادعا

نانسی یوسف
وال استریت ژورنال

امسال، دولت ترامپ مدام لفاظی های خود را در ارتباط با تهدید ناشی از ایران افزایش داده است، ولی مقامات و کارشناسان نظامی اعلام کردند ارتش آمریکا حضور خود را در منطقه خلیج فارس کاهش داده و کشتی ها، هواپیماها و موشک های خود را  که در صورت وقوع یک رویارویی مهم به آن ها نیاز دارد، از منطقه خارج کرده است .
به گفته مقامات آمریکایی، از زمانی که ناو هواپیمابر تئودور روزولت در ماه مارس  به سوی منطقه اقیانوس آرام حرکت کرد، هیچ ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس حضور ندارد که نخستین بار در دو دهه گذشته است که حتی یک ناو هواپیمابر آمریکایی در این آب ها (خلیج فارس) مستقر نیست.
ناوهای هواپیمابر آمریکایی تا همین اواخر حضور مداوم خود را در منطقه خلیج فارس حفظ کرده بودند و هزاران پرسنل و ده ها هواپیما، موشک و دیگر ابزارهای جنگی را حمل می کردند. مقامات اذعان کردند آمریکا با همان سطح از قدرت هوایی این خلاء را پر نکرده است.
علاوه بر این، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در تلاش برای خارج کردن چهار سامانه دفاع موشکی پاتریوت از اردن، کویت و بحرین در ماه اکتبر است. مقامات بلندپایه نظامی آمریکایی هفته گذشته در گفتگو با وال استریت ژورنال اعلام کردند این اقدام در تلاش برای تنظیم مجدد قابلیت ها و خارج کردن آنها از خاورمیانه (غرب آسیا) و سوق دادن آنها به سوی چین و روسیه انجام می شود.
این عدم هماهنگی ظاهری بین تخمین های مرتبط با تهدید ناشی از ایران و موقعیت نظامی در منطقه از عواملی نشأت می گیرد که شامل تغییرات راهبردی آمریکا و محدودیت های تجهیزاتی می شود. راهبرد امنیت ملی سال ۲۰۱۸ آمریکا، قدرت های بزرگی مانند چین و روسیه- و نه ایران- را بزرگترین تهدیدها قلمداد می کند.
­در همین حال، برنامه ریزی ها برای  هزینه تعمیر و نگهداری، در دسترس بودن ناوهای هواپیمابر آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است. لذا ارتش فاقد کشتی ها و دیگر تجهیزات است تا بتواند با هر تهدید امنیتی مقابله کند.
مقامات آمریکایی اعلام کردند منابع نظامی کافی برای مقابله با ایران و دیگر کشورها در اختیار دارند. آنها اذعان کردند ناوهای هواپیمابر و سامانه های موشکی پاتریوت برای قدرت نمایی نیز به کار می آیند. تحلیل گران امور دفاعی در ارتباط با برداشتن شمار زیادی از این دارایی ها (از اطراف ایران) هشدار دادند.
مارک دوبوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها-که اندیشکده ای در واشنگتن و منتقد ایران است- گفت: “این نگرانی وجود دارد که رئیس جمهور مانند یک ببر توئیتری به نظر آید.” او همچنین گفت: “اگر پشت این لفاظی ها تهدید معتبر و حضور قدرت نظامی آمریکایی وجود نداشته باشد، این خطر وجود دارد که ایران این را به مثابه نقطه ضعف آمریکا ارزیابی کند.”
مدافعان دولت می گویند لفاظی های آمریکا و فشارهای تحریمی انواعی از بازدارندگی هستند که می توانند سبب سوق دادن ایران به سوی مذاکرات شوند، مانند راهبرد رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با کره شمالی. جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته گفت: واشنگتن انتظار “تغییرات قابل توجهی” در رفتار ایران دارد.
کاخ سفید ایران را یک تهدید امنیت ملی مهم برای آمریکا توصیف کرده است. رئیس جمهور ترامپ بخشی از سخنرانی ۳۵ دقیقه ای خود را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در روز سه شنبه، به انتقاد شدید از ایران اختصاص داد.
وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد در حال تعطیل کردن کنسولگری خود در بصره عراق است. این وزارت خانه تهدیدهای ناشی از گروه های تحت حمایت ایران را دلیل تعطیلی این کنسولگری اعلام کرد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا  به ایران هشدار داد آمریکا  اگر هدف حمله قرار گیرد، “بی درنگ و به صورتی متناسب واکنش نشان خواهد داد.”
مقامات ایرانی به درخواست ها برای اظهار نظر در این باره پاسخ ندادند.  جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در یک مصاحبه تلویزیونی در روز یکشنبه اعلام کرد ایران بر گروه های عراقی کنترل ندارد و تهدیدهای دولت ترامپ را محکوم کرد.
هفته گذشته، کاخ سفید اعلام کرد حدود ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در شرق سوریه  که به منظور کمک به مبارزه با گروه افراطی داعش اعزام شدند، می توانند توجه خود را معطوف ایران کنند.
در همان روز، ماتیس در گفتگو با خبرنگاران در پنتاگون اعلام کرد سربازان آمریکایی در سوریه برای محافظت از این کشور در مقابل بازگشت داعش مستقر هستند نه خاکریزی در مقابل ایران. او در عین حال تصریح کرد هیچ گونه اختلاف نظری بین پنتاگون و کاخ سفید وجود ندارد.
دوبوویتز گفت حضور سربازان آمریکایی در سوریه همچنین مانع از ایجاد یک پل زمینی بالقوه ای می شود که ایران می تواند از آن برای گسترش  نفوذ خود در این منطقه استفاده کند.
از نظر پنتاگون، جنگ علیه داعش در عراق و سوریه در حال وارد شدن به ماه های پایانی خود است و این روند اجازه می دهد پنتاگون در راستای گزارش راهبردی سالانه اش، منابع خود را به سوی روسیه و چین سوق دهد. در نتیجه، ناوهای هواپیمابر آمریکایی امسال به صورت فزاینده ای در اقیانوس اطلس و آرام گشت زنی کردند.
در گزارش راهبردی آمریکا آمده است: “رقابت های راهبردی طولانی مدت با چین و روسیه اولویت های اساسی برای وزارت دفاع محسوب می شوند و هر دو مستلزم سرمایه گذاری فزاینده و پایدار هستند.”
هم روسیه و هم چین راهبرد آمریکا را محکوم کردند و روسیه اعلام کرد این راهبرد “ماهیتی امپریالیستی دارد.”
نفوذ ایران در خاورمیانه از سوریه- جایی که نیروهای آن از بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت می کنند- تا یمن- جایی که ایران در آن از حوثی های تحت استیلای شیعیان (انصارالله) در جنگ داخلی این کشور حمایت می کند- تا عراق- جایی که ایران در حال رقابت با آمریکا برای نفوذ سیاسی است- ادامه دارد.
پنتاگون اعلام کرده است ناوهای در دسترس کافی برای استفاده همزمان از آنها در خاورمیانه، اروپا و آسیا در اختیار ندارد. برایان کلارک کارشناس ارشد در مرکز ارزیابی های راهبردی و بودجه ای گفت: به دلیل به تعویق افتادن تعمیرات، امسال ناوهای کمتری در دسترس بوده اند و آن هایی که در دسترس هستند در حال حرکت به سوی اقیانوس اطلس و آرام هستند.
از ۱۱ ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا تنها دو ناو -یو اس اس کارل وینسون و یو اس اس هری اس ترومن- در تمام سال در دسترس بودند. در یک مقطع از سال، هیچ ناو هواپیمابری در هیچ جایی مستقر نبود.
مقامات نیروی دریایی آمریکا اذعان کردند با تغییر اهداف راهبردی، تعمیر تجهیزات و موضوع مرتبط با آن مواجهند. گرگ هیکس افسر اطلاعاتی نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد: “شرایط امنیتی جهان تغییر یافته است. ما در دوره رقابت قدرت های بزرگ قرار داریم.”
او همچنین گفت: “برای رقابت در این شرایط جدید، ما باید قابلیت ها و ظرفیت های نیروی دریایی را افزایش دهیم.”
کلارک گفت نیروی دریایی آمریکا در حال قرار  دادن این ناوها در کارخانه های کشتی سازی است تا این زمان عقب ماندگی مرتبط با تعمیرات کاهش یابد.
در گزارش دفتر پاسخ گویی دولت در سال ۲۰۱۷ آمده است: ۲۳ سال طول می کشد تا نیروی دریایی آمریکا بتواند تعمیرات لازم را انجام دهد.
کلارک گفت بر این باور است که  این کمبود می تواند دو سال دیگر هم طول بکشد. او همچنین گفت مقامات نیروی دریایی به طور خصوصی از این مشکل آگاهی دارند اما در محافل عمومی از آن صحبت نمی کنند.
کلارک خاطرنشان کرد در حالی که تأثیر این موضوع در کوتاه مدت واضح است، بهتر است این تعمیرات در حال حاضر انجام شود، زیرا گفته می شود چین در تلاش برای گسترش قابلیت های نظامی خود تا سال ۲۰۲۰ است.
او گفت: “آنها می خواهند برای (رقابت با) چین آماده باشند.”

(Visited 187 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید