تاریخ: ۹:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
لیبراسیون : بازخوردهای سخنرانی نتان یاهو در باره هسته ای ایران در درون اسرائیل منفی بوده است

لیبراسیون

بنیامین نتان یاهو در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با به نمای گذاشتن توانایی های اطلاعاتی موساد در کشف موارد مربوط به بخش های مخفی هسته ای ایران، بار دیگر ایران را به ادامه برنامه هسته ای اش متهم کرد.

این بخش از سخنان نتانیاهو را می توان”کلاسور شماره دو” از پرونده هسته ای ایران خواند که او در سخنرانی روز پنج شنبه گذشته اش در سازمان ملل آنها را در سخنانی ضد ایرانی و با لحنی تئاتر گونه مشابه یک متخصص مسایل انفورماتیک و شاغل در” سیلکون والی” آمریکا به حاضرین عرضه کرد. او در ماه آوریل نیز قول داده بود افشاگری های دیگری در این باره انجام دهد و اندکی قبل از آن که دونالد ترامپ از توافق هسته ای بیرون بیاید، پرونده هایی را به عنوان اسناد هسته ای ایران به حاضرین معرفی کرده بود.

این بار این اسناد شامل تصاویری هوایی از محل هایی در تهران به همراه داده های مکان یابی جغرافیایی آن ها می شد که نخست وزیر اسراییل از آنها به عنوان” سایت مخفی ذخیره سازی هسته ای ایران” یاد می کرد و روی این موضوع تاکید داشت که ” آنچه ایران مخفی می کند را اسرائیل پیدا خواهد کرد”.

وی حتی به مخاطبین ایرانی خود توصیه می کرد که با خریداری دستگاهی از روی سایت آمازون به بررسی گفته های او در محل بپردازند. این در حالی است که واکنش های ایران به پیام توییتری محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خلاصه شد که گفته بود”ولی هیچ نمایشی نمی تواند این که رژیم اسراییل در منطقه ما دارای سلاح مخفی و اعلام نشده است را مخفی کند”.

نتان یاهوبا مخاطب قراردادن خاص اروپایی ها که از دو او مقصرینی هستند که با تهران برخورد کورکورانه ای دارند افزود : به عنوان فرزند یک مورخ و به عنوان یک یهودی و به عنوان شهروندی از جهان که در قرن ۲۰ زندگی کرده است از خودم این سوال را می پرسم که آیا رهبران اروپایی تاریخ را نخوانده اند؟

نتانیاهو  آژانس بین المللی انرژی اتمی و رئیس آنرا نیز قویا مورد انتقاد قرار داد و خواهان بازرسی سریع سایتی که ایران در آن ۳۰۰ تن مواد هسته ای را مخفی کرده است شد. این در حالی است که یکی از مسئولین آمریکایی که نخواسته است نامش فاش شود اظهارات نتانیاهو را ” فریبنده ” خواند و افزود : ” آمریکا در جریان این محل بوده است و این محل نیز پر از آرشیو است و نه مواد هسته ای “.  این بار نتان یاهو حزب الله را نیز مستقیما موردتهدید قرار داد و یک سایت متعلق به آنان ” برای ساخت موشک در نزدیکی فرودگاه بیروت”را معرفی کرد.

لولو خور خوره ایرانی

ولی این نمایش نتان یاهو در درون اسرائیل اثری معکوس داشت و با استقبال معکوسی با آن برخورد شد. اول از همه استفاده نتانیاهو از آنچه”اسرار دفاعی” اسرائیل خوانده می شود برای” اهداف تبلیغاتی” ( پروپاگاندا) بود که زیر سوال رفت و موساد و در کنار او” ایهود باراک” در این باره دندان قروچه هایشان را نشان دادند.

اینکه نتان یاهو با این همه خودپسندی و خودخواهی این مسایل را مطرح می کند به موضوعی نگران کننده تبدیل شده است. در حالیکه نتانیاهو از حمایت بی چون و چرای ترامپ از خود بهره می برد ولی مفسرین اسرائیل ترس آنرا دارند که نخست وزیر اسرائیل وارد خطر و مسیری شود که به به درگیری مستقیم با ایران منتهی شود.

از سوی دیگر جناح چپ اسرائیل نیز از این موضوع ابراز تاسف می کند که نخست وزیر اسرائیل، از ایران به عنوان لولوخورخوره ای استفاده می کند تا موضوع فلسطین را به زیر فرش جارو کند. رفتاری که برداشت از آن برداشت از به بن بست رسیدن اجباری گفتمانی است که موساد در باره ” یک محمود عباس به شکست کشیده شده” ارائه می دهد و چند ساعت قبل از سخنرانی نتان یاهو بازهم این موضوع را با سروصدای فراوان به افکار عمومی تزریق می کردند.

این در حالی است که صلح فلسطین و اسرائیل هیچ وقت به این اندازه دور نبوده است ولی ضرورت و اولویت یک چیز بخوبی مشهود است و آن این که ” درجه داران عالی رتبه اسرائیلی و همچنین فرستاده های ویژه سازمان ملل ترس آنرا دارند که بار دیگر یک جنگ گسترده در غزه صورت گیرد

پاسخی بگذارید