مخالفت اسراییل با روسیه پیرامون ارائه موشک های جدید به سوریه

شینجی فوجی وارا

آساهی (ژاپن)


لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، بعد از ظهر روز بیست و هشتم ماه جاری در مقر سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد ، روند تحویل سامانه موشکی زمین به هوا « اس سیصد » ( S300) به ارتش سوریه آغاز شده است. ارائه سامانه موشکی جدید ممکن است تنش میان روسیه و اسراییل را شعله ور کند. چرا که ارائه سامانه موشکی جدید ،‌ توانایی دفاع هوایی سوریه را به شکل چشمگیری بهبود خواهد بخشید و این امر می تواند برای اسراییل که حملات هوایی علیه سوریه را پیگیری می کند ، تهدید به شمار آید.
روز هیجدهم ماه جاری ارتش سوریه در واکنش به حملات موشکی ارتش اسراییل به اشتباه هواپیمای ارتش روسیه را سرنگون کرد. بر اثر این حادثه پانزده تن از سربازان روسیه کشته شدند. لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، در همین راستا با اشاره به اینکه:« ارائه اس سیصد دیگر شروع شده است » خاطرنشان کرد:«‌ با توجه به سقوط هواپیمای روسی ما باید تمام تلاشمان را بکنیم تا بتوانیم امنیت سربازان روسی در سوریه را صد در صد تضمین کنیم. »‌
از سوی دیگر ‌نتانیاهو ، نخست وزیر اسراییل ، در همین راستا با اشاره به اینکه:« ارائه تسلیحات با کارآیی بالا به افرادی که احساس مسولیت نمی کنند ، خطر و بحران را در منطقه افزایش می دهد »‌ مخالفت جدی با رویکرد روسیه نشان داده است.
مترجم: کیومرث واحدی

پاسخی بگذارید