تلاش های رئیس جمهور ترامپ برای منزوی کردن ایران در سازمان ملل نتیجه عکس داد

دابلیو . ج. هنیگان

تایم (امریکا)

نطق آتشین رئیس جمهور ترامپ و مشاوران ارشد او علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، با هدف منزوی ساختن ایران در جامعه جهانی ایراد شد، ولی در عوض عکس آن روی داد و به اختلاف میان امریکا و متحدان نزدیک آن انجامید.
ترامپ در نشست شورای امنیت اظهار داشت:” توافق وحشتناک و یکجانبه به ایران امکان داد که مسیر خود را برای کسب بمب اتمی، ادامه دهد. این توافق منابع مالی مهمی را در زمانی که ایران به شدت به آنها نیاز داشت، دراختیار این رژیم قرارداد. آنها با مشکل بسیار بزرگی مواجه بودند و به نقدینگی نیاز داشتند و ما آن را در اختیار آنها قرار دادیم .”ولی با وجود خروج ترامپ از برجام، ایران همچنان به آن پایبند مانده است.
پس از نطق ترامپ در نشست شورای امنیت، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت این رویکرد امریکا ناکافی است، “نمی توان فقط به سیاست مهار و تحریم متوسل شد ما باید فضا را برای مذاکرات تازه باز نگاه داریم .”
او گفت :” با اعمال تحریم های فراسرزمینی از سوی امریکا بحران جدی اعتماد ایجا شده ولی تهران همچنان به تعهدات هسته ای خود پایبند است.” در ادامه، ترزا می ، نخست وزیر انگلیس ، مارک روت، نخست وزیر هلند، وزیر خارجه چین و دیگر مقامات حاضر در جلسه، با مکرون موافقت کردند.
رئیس جمهور روحانی در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد همه اقدامات اخیر از سوی امریکا او را به این باور رسانده است که دولت ترامپ به دنبال تغییر رژیم در ایران است. وزیر خارجه پمپئو گفته است سیاست امریکا نه براندازی رژیم تهران بلکه هدف آن مهار ایران است و برای این منظور به کمک متحدان خود نیاز دارد.
مترجم : مفید علیزاده

 

پاسخی بگذارید