خودسری آمریکا در خاورمیانه به متحدین این کشور اجازه طغیانگری داده است

استیون ای کوک

فارین پالیسی

­خلاقدرتی که امریکا در خاورمیانه ایجاد کرده به متحدان این کشور اجازه داده است هر کاری را که دوست دارند انجام دهند صرف نظر از این که این کار چه هزینه انسانی خواهد داشت.
پیش از حمله اکتبر سال ۲۰۰۰ به (ناوشکن) یو اس اس کول امریکا، یمن برای سیاستمدارن آن کشور محلی برای جویندگان قات و خاطراتی گرم از ترم تابستانی مطالعه زبان عربی در صعنا و عدن بود. داستان های جالب عجیب و غریب و گاه مبهمی که مقامات امریکایی و دانشجویان اغلب درباره حضور خود در یمن می گفتند بر سیاست های نفوذ ناپذیر، گیج کننده و خطرناک این کشور سایه می انداخت.
مشهور است که علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن اداره این کشور را به رقص روی سر مارها تشبیه می کرد.  او می دانست که خودش رئیس مارها است. صالح در دسامبر ۲۰۱۷ پس از دور زدن متحدانی که زمانی دشمن او بودند، به قتل رسید.
با وجود این که صالح شخصیت ناخوشایندی بود، دولت های جورج بوش و باراک اوباما وی را شریکی مهم در آنچه مبارزه جهانی با تررویسم می نامیدند، قلمداد می کردند.
حتی با استانداردهای حکومت بد عبدالله صالح نیز شرایط کنونی در یمن هراس برانگیز است. بنابراعلام سازمان های بین المللی، حدود ۱۵ هزار نفر در نتیجه جنگی که از سال ۲۰۱۴ در این کشور آغاز شده، کشته یا زخمی شده اند. بنا به گفته کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل، حدود ۳ میلیون نفر نیز داخل این کشور آواره شده اند و بیش از ۱۹۰ هزار یمنی نیز به کشورهای اطراف از جمله جیبوتی و سومالی پناهنده شده اند.
در حال حاضر ۸ میلیون و چهارصد هزار یمنی در خطر قحطی قرار دارند. کودکان نیز در این درگیری مانند سایر مناقشات اصلی ترین قربانی هستند و تخمین زده می شود روزانه ۱۳۰ کودک به دلیل سوء تغذیه یا ابتلا به بیماری به ویژه وبا جان خود را از دست می دهند.
آمریکا خود را در میانه این تراژدی می بیند اما به سختی می توان گفت نظاره گری بیگناه است.
یمن در طول ۱۶ سال گذشته به طور متناوب هدف هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا بوده است.  اگرچه تعدادی تروریست در این عملیات کشته شده اند اما اشتباهات زیادی هم صورت گرفته است که موجب هدف قرار گرفتن اعضای خانواده ها، میهمانان عروسی ها یا افراد سوار بر خودرویی شده است که در زمان و مکان نادرستی بوده اند.
مقامات آمریکایی معمولا در باره این خطاها احساس تاسف کرده و به کار خود ادامه داده اند. از مارس ۲۰۱۵ که عربستان وارد این درگیری شد، واشنگتن نیز در مرحله جدید جنگی که یمن را در آستانه سقوط قرار داده، دخالت داشته است.
با توجه به حجم رنج انسانی در یمن، نقش آمریکا در حمایت از عربستان و امارات، عمیقا بحث برانگیز شده است.
طرح دو حزبی برای کاهش فروش سلاح به عربستان در ژوئن ۲۰۱۷ و پس از آن بهار ۲۰۱۸ رای نیاورد و وزیر خارجه آمریکا اخیرا تلاش های عربستان برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان (در یمن) را تایید کرد. هم زمان یمنی ها همچنان به دلیل درگیری، گرسنگی و بیماری جان می دهند. ما چگونه به اینجا رسیدیم؟
دولت یمن (درکنار سعودی ها)  از سال ۲۰۰۴ به دنبال نابودی نیروی شبه نظامی زیدی ( جنبش انصار الله )، شاخه ای از مذهب شیعه در یمن بود. گروهی که حول شخصیت کاریزماتیک حسین الحوثی شکل گرفته بود. پیام وی تاکید بر تقویت زیدیه و نابودی حکومت فاسد و مستبد بود.

(Visited 81 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید