تاریخ: ۱۵:۲۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
تجارت به روش میانبر

پل آنتون گروگر

زود دویچه سایتونگ (آلمان)


اروپاییان جرات کرده اند تا حدی در مقابل دونالد ترامپ ایستادگی کنند. شب قبل از سخنرانی سه شنبه رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آنها تصمیم اخیر خود را در رابطه با ایران اعلام کردند: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت اتحادیه اروپا قصد دارد یک شرکت واسطه ویژه (شرکت برای تامین منابع مالی) برای کمک به تداوم تجارت با ایران ایجاد کند – بانکی که هدف آن دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران است. موگرینی گفت این موسسه برای سایر شرکای جهانی نیز قابل دسترسی خواهد بود.
اروپایی ها امیدوارند بتوانند توافق هسته ای با تهران را حفظ کنند، حتی اگر آمریکا مجددا اقدامات تنبیهی علیه صنعت نفت ایران و بانک مرکزی را در پاییز به مرحله اجرا در خواهد آورد. تهران پیروی از این توافق را منوط به ادامه بهره مندی از مزایای اقتصادی و جبران خسارت ناشی از نقض قرارداد از سوی ترامپ می خواند.
برای همه طرفین و کارشناسان، واضح است که علیرغم تمام سخنان خوش آب و رنگ سیاسی، چنین کاری امکان پذیر نیست. اکثر شرکت های بزرگ و بانک های اروپایی خروج خود از ایران را اعلام کرده اند. برای شرکت های بین المللی، دسترسی به بازار و سیستم مالی بزرگترین قدرت اقتصادی جهان، بسیار مهم تر از ایران است. در عمل نیز قانون مسدود سازی اتحادیه اروپا هیچ کاری برای حفاظت از شرکت های اروپایی در مقابل مجازات های احتمالی آمریکا انجام نمی دهد.
برای ایران، ارزش توافق هسته ای بر اساس اینکه آیا می تواند صادرات نفت خود را به میزان قابل توجهی ادامه دهد و به درآمدهای ناشی از آن دسترسی پیدا کند، اندازه گیری می شود. هدف شرکت واسطه ویژه فراهم ساختن امکاناتی است تا ایران بتواند این معاملات را با پول نقد انجام دهد – و در عین حال اطمینان حاصل نماید که شرکت های اتحادیه اروپا بتوانند در ازای ارسال محصولات خود به ایران پول دریافت کنند. موگرینی در خصوص جزئیات فنی این موسسه اظهار نظر نکرد، زیرا کارشناسان هنوز روی آن کار می کنند. اما این سوال همچنان باقی مانده است که آیا این موسسه و در نتیجه ایران قادر خواهند بود از سیستم سوئیفت که بانک ها از طریق آن معاملات بین المللی را انجام می دهند، استفاده کنند.
این که آیا در نهایت این روش ها برای حفظ توافق کافی است، هنوز معلوم نیست. ایران همواره اروپایی ها را متهم می کند که بیش از حد منفعل هستند. اروپایی ها نیز امیدوارند که ایران همچنان صبر کرده و آرامش خود را حفظ کند. اروپایی ها همچنین امیدوارند ایران تا زمانی که عقل و منطق به کاخ سفید بازگردد، صبر کنند. هدف واقعی تاسیس این بانک در درجه اول، خرید وقت است.
مترجم: عطیه خرّم

پاسخی بگذارید