تاریخ: ۱۳:۵۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
جنگ علیه نفت ایران: راه ترامپ بسته است؟

وحید صمدی

الاخبار (لبنان)


با نزدیک شدن زمان تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران نشانه هایی از آمادگی تهران به چشم می خورد، اما سطح نگرانی با میزان بلندپروازی های دولت واشنگتن برابر نیست. اعتماد به نفس ایران در نتیجه ابزارها و برگ های جایگزین فراوانی است که تصمیم دیروز اروپا برای ایجاد سازوکار مربوط به دور زدن تحریم ها از آن حمایت می کند.
تهران برای مقابله با پیامدهای تحریم ها و پرهیز از تاثیرگذاری آن بر اقتصاد خود چه در چنته دارد؟ بی تردید نگرانی هایی در جمهوری اسلامی نسبت به پیامدهای تنش زایی امریکا به ویژه در بخش نفت وجود دارد و این پیامدهایی است که زودهنگام خود را نشان داده و توده مردم با فروپاشی ارزش ریال آن را احساس کردند. در سطح سیاسی تهران با برگ های زور و اجبار برای مبارزه با طرح به صفر رساندن صادارت نفت این کشور تهدید کرد و این امر را رئیس جمهور روحانی در نیویورک با گفتن این مسئله تکرار کرد که جلوگیری از صادرات نفت ایران بسیار خطرناک است. اما در سطح عملی به نظر نمی رسد چنته دولت روحانی از گزینه ها و برگ های اقتصادی و تجاری جایگزین برای متوسل شدن به گزینه های سیاسی و امنیتی چون بستن تنگه هرمز کاملا خالی شده باشد و این باعث می شود در تهران از احتمال ها و نتایج کم تر بدبینانه صحبت شود.
موید حسینی صدر، مشاور وزیر نفت ایران گفت” نمی توان در کوتاه مدت صدور نفت ایران را به صفر رساند”.وی این سخنان را در گفتگو با خبرگزاری تسنیم مطرح کرد و توضیح داد ” با توجه به نیاز در بازار بین المللی و کمبود تولید نفت نمی توان صادرات نفت ایران را به صفر رساند. ادعاهای آمریکا درباره به صفر رساندن صادرات نفت ایران عملا در کوتاه مدت ناممکن است”. وی تاکید کرد” ایران مرزهای زمینی زیادی دارد و می تواند به آسانی تجارت نفت را انجام دهد… اگر امریکایی ها تجربه فراوانی در اعمال تحریم ها دارند ما نیز تجربه فراوانی در دور زدن تحریم ها داریم”.
جعفر قادری از اعضای سابق مجلس و کارشناس اقتصادی در گفتگو با الاخبار اشاره کرد” شرایط بین المللی تغییر کرده است. در گذشته ایران با تحریم های سازمان ملل مواجه بود، اما امروز با تحریم های یکجانبه آمریکا روبرو است و کشورهایی مانند هند، چین و روسیه وجود دارند که خود را ملزم به تحریم های آمریکا نمی بینند و از این رو برای فروش نفت می توان با آن ها معامله کرد”. قادری در ادامه هشدار داد تحریم های آمریکا از میزان صادرات نفت ایران کم خواهد کرد اما نمی تواند آن را به صفر برساند. وی تاکید کرد” شرایط داخلی برای عبور از مرحله کنونی مساعد است. وی درباره برگه های ایران برای مقابله با تحریم ها گفت” مدیریت درآمدهای غیر نفتی کشور به صورت درست و کنترل تقاضای ارز در بازار به مقامات این امکان را می دهد تا کشور را به صورت طبیعی مدیریت کنند”. به گفته او” پالایش نفت در داخل و افزایش تولیدات نفتی و فروش آن در بازار منطقه، درآمد ارزی کشور را افزایش داده و از مشکلات دولت کم می کند”.
درخصوص عبور از تحریم های مالی و نفتی آمریکا روزنامه “دنیای اقتصاد” در مقاله ای سه پیشنهاد را به نقل از کارشناسان اقتصادی داخلی مطرح کرد که خلاصه آن بدین شرح است:جابه جایی و انتقال پول از طریق بانک مرکزی اروپا، گسترش روابط با روسیه و چین که فرصت های اقتصادی زیادی برای ایران فراهم می آورد و امضای قراردادهای مالی به منظور دور زدن تحریم مبادله دلار. در این راستا دیروز کشورهای اروپایی از زبان فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی نشست کشورهای امضا کننده توافق هسته ای در نیویورک ایجاد نظام مبادله ای برای ادامه تجارت با تهران و دور زدن تحریم های وانشگتن را اعلام کردند. موگرینی اعلام کرد کشورهای این اتحادیه سازوکاری قانونی را برای تسهیل معامله با ایران ایجاد خواهد کرد که شرکای دیگر می توانند به آن بپیوندند. اما درباره تولید نفت در سطح جهانی تلاش های ترامپ برای جبران نفت ایران از سوی تولید کنندگان دیگر به نظر نمی رسد با پاسخ مثبت اعضای اوپک و نیز روسیه روبرو شده باشد. نشانه مثبت سوم نیز از سوی وزیر نفت ایران بیژن زنگنه بیان شد وی گفت کره جنوبی تنها کشوری است که خرید نفت ایران را متوقف کرده است و اطمینان داد سایر کشورها از نفت ایران در میان مدت بی نیاز نخواهند شد و رویای آمریکا در این جهت محقق نخواهد شد.


مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید