تاریخ: ۱۳:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
آمریکا و ایران در برابر مجمع عمومی

مینا العریبی

الشرق الاوسط (انگلستان)


پرونده ایران از زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته تاکنون شاهد تحولات زیادی بوده است به ویژه که آمریکا بر مقابله با فعالیت های ایران در منطقه تمرکز کرده است. آمریکا از برجام خارج شد و اکنون برای تشدید تحریم ها علیه ایران آماده می شود. آمریکا تحرکی جدی را در تدوین سیاست خارجی خود در منطقه در چارچوب راهبردی وسیع تر برای مقابله با توسعه طلبی ایران در پیش گرفته است. ترامپ علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ریاست نشست شورای امنیت را درباره «منع گسترش تسلیحات هسته ای» برعهده خواهد داشت که پرونده ایران را در محور تحرکات آمریکا در سطح بین المللی قرار می دهد. پیش بینی می شود ترامپ بر ضرورت تدوین ساز و کاری دائمی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران تاکید کند.
این اقدامات آمریکا با حمایت گسترده بین المللی مواجه نشد چرا که اروپا به منافع تجاری خود با ایران مشغول است و روسیه و چین نیز منافع مشترکی با تهران دارند که بخشی از آن به تامین نفت مربوط می شود. همچنین مسکو و پکن ترجیح می دهند با استفاده از اختلافات بر سر ایران، آمریکا را از متحدان سنتی اش در اروپا جدا کنند. اما تحریم های ماه نوامبر علیه ایران شرکت های بزرگ و کشورهای اروپایی را در برابر انتخابی دشوار بین بازار آمریکا و بازار ایران قرار خواهد داد.
تشدید لحن آمریکا در برابر ایران ایجاب می کند کشورهای عربی سیاست روشنی درخصوص مسائل منطقه اتخاذ کنند. رویکرد آمریکا برای تشکیل ائتلاف عربی متشکل از اعضای شورای همکاری خلیخج (فارس) به اضافه مصر و اردن با احتمال پیوستن مغرب به آن، بخشی از تلاش آمریکا برای مقابله با ایران و بازگرداندن توازن به منطقه است. همچنین توجه مجدد آمریکا به سوریه صرفا برای مبارزه با داعش نیست بلکه هدف دیگر آمریکا مقابله با گسترش نفوذ ایران است. یک روز پیش از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت تا زمانی که نیروهای ایرانی در خارج از مرزهای ایران هستند آمریکا از سوریه خارج نخواهد شد. حضور شبه نظامیان و نیروها و جنگ افزارهای ایرانی در سوریه موجب نگرانی آمریکا و اسرائیل شده است.
بدون شک پرونده ایران آزمونی برای سازمان ملل متحد به شمار می رود. از سوی دیگر، دولت ترامپ با انتقال سفارت خود به قدس و بستن سفارت فلسطین در واشنگتن و تضعیف سازمان آنروا، تلاش کشورهای عربی را برای مقابله با توسعه طلبی ایران تضعیف کرده است که همواره از موضوع فلسطین بهره برداری کرده است بدون آن که گامی ملموس برای یاری فلسطینی ها برداشته باشد. کشورهای عربی در نشست نیویورک فرصتی مهم برای حمایت از فلسطین و درخواست از واشنگتن برای تغییر خط مشی خود با هدف حرکت به سوی ثبات واقعی در منطقه خواهند داشت.


مترجم: اکبر زارع زاده

پاسخی بگذارید