آمادگی روسیه برای استقرار در پایگاه هوایی در ایران

ولادیمیر موخین

نزاویسیمایا گازتا (روسیه)

در پی تراژدی هواپیمای «ایل – ٢٠»، مسکو مانع از تهران در استقرار سیستم های دفاع ضد موشکی در سوریه نخواهد شد.

در پی وقوع عملیات تروریستی در اهواز که در نتیجه آن، بیش از ٣٠ نفر و از جمله، جانبازان و کودکان کشته شدند، تهران سیاست بسیار تندتری را در دفاع از منافع خود در منطقه در پیش خواهد گرفت. ظاهرا، دولت ایران باور نمی کند که سازمان دهندگان این تراژدی شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) و یا سنی های عرب بوده باشند. در این زمینه، سردار سرتیب پاسدار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران، گفت: «تروریست هایی که روز شنبه در زمان برگزاری رژه نظامی در شهر اهواز دست به عملیات تروریستی زدند، با امریکا و موساد اسرائیل در ارتباط بوده اند». آیت الله علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز بدون اشاره به ارگان های مشخصی در این زمینه سخن گفتند. رئیس جمهور ایران گفت: «پاسخ ایران حتی به کوچک ترین تهدید نیز تند خواهد بود و آن دست از افرادی که حامی تروریسم هستند، باید مسئولیت کارهای خود را برعهده بگیرند».

براساس منابع خبری ایران، دشمنان ایران دست به این عملیات تروریستی زده اند. به گفته امیر حمید واحدی، جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران، مراسم اهواز و دیگر مراسم در مناطق گوناگون ایران به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شده بود. گفتنی است که رزمایش های هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح ایران تحت فرماندهی امیر حمید واحدی برگزار شد. منطقه برگزاری این رزمایش ها، خلیج فارس و دریای عمان بوده است. البته، بعید به نظر می رسد که برگزاری چنین رزمایش های نظامی ایران در منطقه ای که بخش اعظم حمل و نقل نفتی از آنجا انجام می گیرد، باب طبع امریکا و متحدانش باشد. زیرا، آنها سیاست تحریمی را در قبال ایران در پیش گرفته اند و می خواهند، صادرات مواد هیدرو کربنی این کشور را ممنوع کنند. در پاسخ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وعده مسدود کردن تنگه هرمز برای حمل و نقل نفتی را داده است. گفتنی است که امریکا به برگزاری این رزمایش های نظامی ایران در تنگه هرمز آگاه است و از این رو، به تامین آزادی کشتی رانی و جابجایی کالاها از طریق راه های دریایی بین المللی ادامه می دهد.

در تهران باور دارند که روسیه باید به سیستم های دفاع ضد موشکی در سوریه تحکیم بخشد و در این زمینه، نباید مانع از ایران شود. وزیر دفاع ایران ارسال موشک ها به سوریه را وعده داده که می توانند پروازهای هواپیماهای اسرائیلی در آسمان سوریه و لبنان را به خطر اندازند. در روزهای اخیر نیز خبرهایی منتشر شده مبنی بر نیت روسیه برای تحکیم همکاری نظامی خود با ایران. ظاهرا، روسیه از ایران دسترسی به پایگاه هوایی و نظامی نوژه، واقع در غرب این کشور، را درخواست کرده است. گفتنی است که از این پایگاه هوایی به عنوان فرودگاه مقدماتی در مسیر سوریه استفاده خواهد شد و در آنجا، هواپیماهای نظامی و نظامی  – حمل و نقلی روسیه به پرواز در خواهند آمد. پیش از این نیز، پایگاه نوژه مورد استفاده هواپیماهای نیروی هوایی روسیه قرار گرفته بود. در این زمینه، خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر این که در این پایگاه، هواپیماهای بمب افکن روسیه استقرار یافته اند که مواضع شبه نظامیان در شرق سوریه را بمباران می کردند. اما، می بایست خاطر نشان کرد که فعلا، نه وزارت دفاع ایران و نه، روسیه این خبرها را تائید نکرده اند.

مترجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید