انتقاد کمیسیر عالی سازمان ملل از کشتار روهینگیایی ها و خشونت با اویغورها

رامی اردان

لوموند (فرانسه)

کمیسر عالی سازمان ملل متحد از رفتار خشونت آمیز برمه با روهینگیایی ها و نیز رفتار خشونت آمیز چین با اویغورها انتقاد کرد.
اگرچه زمامداران و دولت ها، دیپلمات ها و مبارزان به تعهد فردی که به عنوان کمیسر عالی سازمان ملل متحد منصوب شود، امیدوار بودند، اما پس از انتخاب میشل باچله ناامید شدند.
میشل باچله، رئیس جمهور سابق شیلی، در نخستین سخنرانی خود در دهم سپتامبر گفت به هیچ وجه کشورهایی که بدترین نقض قوانین بین المللی را دارند، مصون نیستند.
وی که دو بار رئیس جمهور شیلی و مدیر سابق امور زنان سازمان ملل متحد بوده ، و ویژگی ها و جاه طلبی های سیاسی و دیپلماتیک خود را نشان داده است، خاطرنشان ساخت که به سخنان دولت ها گوش خواهد داد و در صدد خواهد بود که بین دولت ها «تفاهم» برقرار کند.
کمیسر جدید حقوق بشر یادآوری کرد که شخص وی «زندانی سیاسی و دختر کسی که زندانی سیاسی بود» و نیز «پناهنده» و «پزشک کودکانی بود که قربانی شکنجه در شیلی بودند» .
در مورد مساله مهاجرت، وی سیاست برخی کشورهای غربی، از جمله امریکا، مجارستان، ایتالیا و اتریش را محکوم کرد.
او دولت برمه را که هزاران مسلمان روهینگیایی را از یک سال پیش تا کنون به قتل رسانده و ٧٠٠ هزار نفر از آنها را به بنگلادش آواره کرده است ، به شدت محکوم کرد. او بر «اظهارات فوق العاده تکان دهنده» محققان سازمان ملل متحد که توصیه کرده بودند دادگاه بین المللی شش مقام ارشد نظامی برمه را به جرم «نسل کشی و جنایت علیه بشریت» تحت تعقیب قرار دهد، تاکید کرد. او از تصمیم دادگاه کیفری بین المللی برای رسیدگی به جنایات بین المللی استقبال کرد.
میشل باچله همچنین از چین برای «اتهامات کاملاً نگران کننده در بازداشت اویغورها» انتقاد کرد.
وی همچنین درگیری های مسلحانه به ویژه حمله به ادلب در شمال سوریه و جنگ در یمن را برشمرد. او دهها کشوری را که حقوق بشر را نقض می کنند عامل نگرانی دائمی برای گروه خود دانست.
او سیاست های ضدمهاجرت برخی کشورهای غربی مانند امریکا، مجارستان، ایتالیا و اتریش در اروپا را محکوم کرد.
چین میشل باچله را به احترام به حاکمیت چین فراخواند
چین در واکنش به سخنان میشل باچله از کمیسر عالی سازمان ملل متحد خواست تا اصول منشور سازمان ملل متحد را در احترام به حاکمیت چین، را رعایت کند.
به گفته مقامات دولت چین منطقه سین کیانگ با تهدید اسلامگرایان و جدایی طلبان که تنش ها را بین اویغورها، اقلیت مسلمان و ترک زبان که معتقد اند این منطقه به آنها تعلق دارد، افزایش می دهد، مواجه است.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید