تاریخ: ۱۳:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
امکان توافق

گبریل گولوف

ایزوستیا (روسیه)


اجلاس رهبران روسیه، ایران و ترکیه که در هفته گذشته در تهران برگزار شد، بار دیگر، نشان داد که گفتگوی سه جانبه این کشورها در چارچوب قالب آستانه به فعالیت سازنده خود ادامه می دهد. روسای جمهوری سه کشور نیروهای گوناگون در ادلب را به پایان رویارویی و خلع سلاح شدن فرا خواندند. در زمان برگزاری مذاکرات، آنکارا بر حفظ شعاع عاری از تنش در این استان پافشاری کرد و مسکو و تهران با قلع قمع کامل خطر تروریسم موافق بودند. اما، به رغم وجود اختلاف نظرات، سازش میان طرفین برقرار شد و قرار بر این شد که دیر و یا زود، مساله ادلب حل و فصل شود.
در بیانیه امضا شده از سوی روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه براساس نتایج اجلاس تهران، به چنین نکاتی اشاره شده است: حفظ تمامیت و حاکمیت ارضی سوریه و رویارویی با گرایش های جدایی طلبانه در این کشور، ادامه مبارزه علیه گروهک های تروریستی و ادامه روند سیاسی در حل و فصل مناقشه سوریه. در جریان مباحثات، به رویکرد کلی در رابطه با موضوع برقراری ثبات در اوضاع جاری در ادلب دست یافته شد. در جریان این مذاکرات، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تصریح کرد که قرارهای اتخاذ شده در اجلاس های پیشین کشورهای ضامن در روند آستانه با موفقیت اجرایی می شوند. وی خاطر نشان کرد که طرفین موفق شده اند، به پیشرفت چشمگیری در روند عادی کردن بلند مدت اوضاع در سوریه دست یابند.
روسیه دلایلی در دست دارد که در راستای آمادگی شبه نظامیان برای خونریزی و حمله در ادلب است. ولادیمیر پوتین گفت: «زمانی که تروریست ها به بهانه دفاع از مردم غیر نظامی، دست به حمله می زنند، این امر غیر قابل قبول است».
دیدار ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان در تهران نتیجه مثبتی به همراه داشت و در این راستا، سه قدرت بزرگ به دیدارهای خود ادامه خواهند داد. اما، ظاهرا، حل و فصل نشدن کامل مساله تهدید تروریسم در ادلب باعث می شود تا بار دیگر، این رهبران در پشت میز مذاکرات حضور یابند. ترکیه دارای نظرات و عقاید متمایزی در خصوص ادلب است.
ترک ها از آن بیم دارند که در این منطقه فاجعه انسانی به بار آید. رجب طیب اردوغان در زمان سخنرانی خود به حفظ شعاع عاری از تنش در ادلب فرا خواند و اعلام کرد که انجام اقدامات نظامی در این منطقه ورود موج جدیدی از پناهجویان به ترکیه را به همراه خواهد داشت.
اما، به رغم وجود اختلاف نظرات پیرامون مساله ادلب، سه رهبر تصریح کردند که امریکا باید سوریه را ترک کند. برای نمونه، [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، آشکارا، اعلام کرد که حضور امریکایی ها در سوریه غیر قانونی است. رئیس جمهور ایران خاطر نشان کرد که مداخله واشنگتن مطابق با قوانین بین المللی نیست و حضور این کشور فقط باعث پیچیده تر شدن مشکلات و وخیم تر شدن اوضاع جاری در این کشور می شود. امریکا که ریاست ائتلاف متشکل از ٦٠ کشور را بر عهده دارد، در سپتامبر سال ٢٠١٤ میلادی، عملیات نظامی خود را در سوریه به عنوان مبارزه علیه گروهک های تروریستی داعش و جبهه النصره آغاز کرد. واشنگتن فعالانه، از نیروی شورشیان سوریه حمایت می کند.
گفتنی است که مذاکرات در قالب آستانه ادامه خواهد داشت و دیدار بعدی سه کشور در روسیه برگزار خواهد شد.
مترجم: اصغری

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید