عربستان سعودی و امارات متحده با بایکوت به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته اند. قطر در انزوا شکوفا شده است

اولریش اشمید

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


وضعیت قطر بسیار خوب است. از زمانی که عربستان سعودی، امارات متحده عربی، یمن، مصر، مالدیو و بحرین در ماه ژوئن سال گذشته تصمیم گرفتند این دولت ثروتمند حاشیه خلیج [فارس] را در عرصه های اقتصادی و دیپلماسی منزوی کنند، میزان صادرات آن ١٩ درصد و حجم تجارت خارجی آن ١٦ درصد افزایش یافته است. شیخ احمد بن جاسم بن محمد آل ثانی، وزیر اقتصاد قطر گفت این انزوا در حقیقت به نوعی برکت و رحمت برای کشور وی تبدیل شده است.
در واقع، تجارت با ترکیه و هند از زمان آغاز این بحران بسیار بیشتر شده است. از سوی دیگر نیز قطر روابط خود با ایران را که خود نیز با تحریم های سخت تری مواجه بوده، افزایش داده است.
اگرچه در واقع روابط فی مابین دوحه با دشمنان عربی خود و مصر قطع شده، اما روابط آن با سایر کشورهای جهان در حال رشد و شکوفایی است. اخیرا نیز آل ثانی در نمایشگاه هانوفر حضور یافت و برای جلب سرمایه گذاری های آلمانی تلاش کرد. حتی در رابطه با آمریکا نیز که رئیس جمهور آن به عنوان یکی از مغزهای متفکر این تحریم در نظر گرفته شده، نقاط روشنی دیده می شود. تجارت دو جانبه به قوه خود باقی مانده و واشنگتن بر این باور است که این بحران باید سریعا پایان یابد.
با این حال، نه کشف بازارهای جدید و نه فعالیت های دیپلماتیک عامل اصلی وضعیت مطلوب قطر نیستند، بلکه این واقعیت که دوحه بزرگترین تولید کننده گاز مایع جهان است. چین و ژاپن، هند و کره جنوبی، همه کشورهای آسیایی و بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و ایتالیا، گاز مایع مصرفی خود را از قطر خریداری می کنند.
بدین ترتیب عربستان سعودی و امارات به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته اند. قطر در حال شکوفایی بوده و حتی مدت کوتاهی پس از آغاز تحریم ها، روابط دیپلماتیک خود را با ایران تشدید کرده و بدین ترتیب به آغوش دشمن دیرینه عربستان رفته است. اما کسی که باور داشته باشد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تسلیم شده و به بیهودگی اقدامات خود پی برده، اشتباه می کند. بنا به گزارش روزنامه های عربستانی “سبق” و “الریاض”، قرار است به عنوان نمادی از انزوای قطر، در امتداد مرز عربستان و این کشور کانالی حفر شود تا شبه جزیره قطر به یک جزیره تبدیل شود. نام آبراه جدید از هم اکنون مشخص شده است: کانال سلوی.
مترجم: عطیه خرّم 

(Visited 106 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید