تاریخ: ۱۳:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
آمریکا نمایندگی فلسطین در واشنگتن را تعطیل می کند

پیتر وینکلر

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، دفتر نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در واشنگتن را تعطیل کرده و اگر دادگاه قضایی بین المللی (ICC) لاهه، تحقیقاتی علیه آمریکایی ها، اسرائیلی ها و متحدان دیگر آنان آغاز کند، با این دادگاه برخورد خواهد کرد.
دولت ترامپ با این اقدام اخیر خود، میزان فشارها را در تلاشی برای وادار ساختن فلسطینیان به مذاکره بر سر طرح صلح جدید خود افزایش می دهد. در پایان هفته گذشته، وزارت امور خارجه اطلاع داده بود ترامپ از پرداخت مبلغ ٢٥ میلیون دلار که برای درمان فلسطینی ها در شش بیمارستان شرق بیت المقدس در نظر گرفته شده، خودداری کرده است. به گزارش اسرائیل، واشنگتن همچنین در هفته های اخیر به کمک های دو جانبه خود به ارزش حدود ٢٠٠ میلیون دلار پایان داده است. ترامپ در دسامبر گذشته با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، چنان ضربه شدیدی به رابطه بین آمریکا و فلسطینی ها وارد کرد که فلسطینی ها دیگر حاضر به مذاکره با آمریکایی ها بر سر راه حل صلح نشدند. ترامپ که مدت هاست بی هیچ نتیجه ملموسی برای “توافق نهایی” خود به منظور حل بحران خاورمیانه تبلیغ می کند، ازاین فرصت استفاده کرد تا کمک های مالی خود را متوقف نماید.
از سوی دیگر، فلسطینی ها از سال ها پیش تهدید می کنند که از اشغال اسرائیل و فعالیت های شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین به دیوان کیفری بین المللی در لاهه شکایت ببرند. اسرائیل و متحدان آمریکایی آن نگرانند که اگر دادگاه لاهه به این موضوع رسیدگی کرده یا حکمی علیه اسرائیل صادر کند، بخش قابل توجهی از وجهه و اعتبار خود را از دست بدهند.
با این حال این موضوع تنها یکی از عللی است که باعث شده آمریکا دادگاه لاهه را هدف قرار دهد. سال هاست که در راستای جنگ افغانستان، درباره احتمال تشکیل پرونده ای علیه اعضای ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا یا سازمان سیا به خاطر جرایم جنگی احتمالی در این دادگاه گمانه زنی می شود.
تصمیم آمریکا مبنی بر تعطیل کردن نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین تنها چند روز قبل از بیست و پنجمین سالگرد معاهده اسلو در ١٣ سپتامبر اعلام شده است. در آن زمان اسحاق رابین، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، مذاکره کننده سازمان آزادیبخش فلسطین توافقی را با هدف هموار کردن مسیر دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز امضا کرده بودند.
مترجم: عطیه خرّم 

(Visited 42 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید