تاریخ: ۱۳:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
مرجعیت عراق آخرین میخ را بر تابوت رویای العبادی برای نخست وزیری مجدد کوبید

العرب (انگلستان)


پایگاه رسمی (آیت الله) علی سیستانی مرجعیت عالی شیعه در عراق اظهارات «یک منبع نزدیک به مرجعیت دینی» را منتشر کرد که در آن آمده بود «مرجعیت به طور مستقیم یا غیرمستقیم به طرف های مختلف اطلاع داده است از نخست وزیر آینده اگر از بین شخصیت های سیاسی برگزیده شود که در سال های گذشته در قدرت بودند -صرفنظر از حزبی بودن یا مستقل بودن آنها- حمایت نمی کند».
هرچند مرجعیت عراق سخنان برخی نمایندگان پارلمان را رد کرد که گفته بودند مرجعیت از شخصیت هایی نام برده است که مخالف با نخست وزیری آنان است، ولی تاکید کرد اکثر مردم عراق دیگر امیدی به هیچ کدام از این افراد برای بهبود اوضاع و مبارزه با فساد ندارند. این موضع مرجعیت نشان دهنده تمایل به انتخاب چهره ای جدید است. یک منبع نزدیک به مرجعیت گفت اگر شخصیت شایسته و پاکدست و شجاع و قاطع و متعهدی برگزیده شود اماکن ارتباط با او و نصیحت کردن او در زمینه منافع کشور وجود دارد وگرنه مرجعیت به تحریم مسئولان دولتی ادامه می دهد.
ناظران اوضاع سیاسی در عراق، این موضع مرجعیت را «آخرین میخ بر تابوت تلاش های العبادی برای دور دوم نخست وزیری» می دانند. به گفته ناظران، اعتراضات هفته گذشته در بصره که با آشوب و سرکوب همراه بود موجب شد مرجعیت در کنار مردم عراق قرار گیرد که خواستار موضع گیری صریح مرجعیت نجف درباره این تحولات شده بودند. پیش از این برخی منابع پیش بینی کرده بودند با توجه به انسداد سیاسی در مذاکرات برای تشکیل دولت عراق، حیدر العبادی سناریوی تشکیل کابینه اضطراری را اجرا کند ولی ورود (آیت الله) سیستانی به میدان به این شکل، برنامه های نخست وزیر را به هم ریخت. چهار سال پیش نیز نوری المالکی که به دنبال سومین دوره نخست وزیری بود به علت مخالفت قاطع (آیت الله) سیستانی مجبور شد از تلاش هایش دست بردارد.
العبادی تنها نامزد معرفی شده برای سمت نخست وزیری در دولت جدید است که از حمایت بی سابقه آمریکا برخوردار است. ناظران معتقدند احتمال آمریکا در صدد به چالش کشیدن (آیت الله) سیستانی که نفوذ گسترده ای در بین مردم دارد برنخواهد آمد از این رو می توان گفت بخت العبادی برای نخست وزیری مجدد به صفر نزدیک است.
ناظران عراقی معتقدند مرجعیت دینی احتمالا تصمیم گرفته است فاصله ای بین خودش و طبقه سیاسی حاکم ایجاد کند زیرا به آنها اعتماد ندارد یا در صدد است تغییراتی در نظام سهمیه بندی طایفه ای و حزبی ایجاد کند.
مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 76 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید