تاریخ: ۱۳:۲۳ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
یونسکو جامعه بین المللی را به «بازسازی موصل» فراخواند

هلن سالون

لوموند (فرانسه)

هدف این ابتکار عمل بسیج همه بازیگران جامعه بین المللی برای بازسازی میراث فرهنگی شهر بزرگ شمال عراق است که بر اثر اشغال آن توسط داعش به ویرانه تبدیل شده است.
نخستین اجلاس بین المللی درباره این ابتکار عمل یونسکو دهم سپتامبر درمقر سازمان ملل متحد در پاریس آغاز شد. یونسکو در نظر دارد با همکاری مقامات عراقی همه بازیگران جامعه بین المللی را برای بازساری میراث فرهنگی شهر بزرگ شمال عراق بسیج کند.
مدیر کل یونسکو در ماه فوریه به مناسبت کنفرانس بازسازی عراق در کویت این ابتکار عمل را پس از توافق نخست وزیر عراق اعلام کرده بود. در ماه ژوئن این شهر در فهرست میراث جهانی ثبت شد.
«بازسازی انسانی»
بازسازی انسانی موصل هدف اصلی این ابتکار عمل است، همانگونه که اودری ازوله، مدیرکل یونسکو، می گوید: « ما امیدواریم که از طریق ارتقاء فرهنگ و آموزش تلاش های خود را در بعد انسانی بازسازی این شهر متمرکز کنیم. مردم موصل با بازسازی میراث فرهنگی مشترک و احیای زندگی فرهنگی و آموزشی، می توانند دوباره بازیگران تجدید حیات کشور خود باشند. چنین جاه طلبی این ابتکار بی سابقه است.»
بازسازی مسجد النوری و مناره کج که در نبردها در ژوئن ٢٠١٧ تخریب شده، طرح نمادین این ابتکار عمل است. در ماه آوریل امارات متحده عربی با تعهد ٥٠,٤ میلیون دلار در طول پنج سال قرارداد مشارکت با یونسکو را برای بازسازی این بناهای مذهبی قرن هفتم امضاء کرد. همچنین مذاکراتی با سلطان نشین های خلیج فارس برای تامین مالی طرح های دیگر به ویژه بناهای مذهبی مسیحیان آغاز شده است.
برآورد خسارات هنوز در حال بررسی است
در حالی که برآورد خسارات وارده به میراث فرهنگی در حال انجام است، طرح های دیگری تاکنون مشخص شده اند. اکثر این طرح ها در بخش قدیمی در مرکز تاریخی موصل قرار دارند.
بازسازی شبکه آموزشی و آموزش کثرت گرایی و همزیستی جنبه دیگر این ابنکار عمل است. بازسازی کتابخانه دانشگاه موصل از سوی چندین کشور و بازیگران بین المللی در بین خبرهای پیش بینی شده روز دوشنبه در پاریس بود.
چندین کشور از جمله عربستان سعودی، ژاپن یا کشورهای اتحادیه اروپا علاقه خود را برای طرح ها اعلام کرده اند. روز دوشنبه این کشورهای کمک کننده و شرکای یونسکو در کنار هیئت های نمایندگان سیاسی، مذهبی و میراث فرهنگی عراق و نیز کارشناسان بین المللی در پاریس حضور داشتند.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

 

پاسخی بگذارید