تاریخ: ۱۳:۱۴ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
عرصه بی پایان افزایش قیمت نفت خام در آستانه تحریم های نفتی ایران – نگرانی ها پیرامون عرضه نفت خام

تاکاشی کومون

نیکی (ژاپن)


قیمت نقت خام همچنان در سطح بسیار بالایی دیده می شود. با کاهش عرضه نفت خام تولید ایران بر اثر تحریم های اقتصادی آمریکا که در ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد ، به احتمال قوی واقعیت ها پیرامون افزایش قیمت نفت خام را نمایان تر خواهد کرد. نگرانی پیرامون تولید نفت خام لیبی و ونزوئلا هم همچنان به قوت خود باقی است. آیا با افزایش تولید کشورهای نفت خیز از جمله عربستان سعودی کمبود عرضه نفت خام جبران خواهد شد؟ افزایش نفت خام که از سه سال و نیم گذشته بنا به دلایل مختلف شروع شده ، هنوز به پایان نرسیده است.
بهای نفت خام پایه بورس نیویورک ، در دو هفته پایانی ماه اوت بیش از هشت درصد افزایش داشته و در پایان ماه به بشکه ای هفتاد دلار رسیده است. هر چند افزایش قیمت نفت خام در ماه سپتامبر کنترل شده ، ولی با این حال از ماه اوت در رنج قیمت شصت و پنج تا هفتاد دلار در نوسان بوده است.
هم اکنون نگرانی موجود پیرامون توقف سفارش خرید از بازار تولید نفت خام ایران است. دولت ترامپ ماه مه سال جاری از توافق هسته ای خارج شد و از سرگیری تحریم ها علیه ایران را اعلام و به دنبال آن به صفر رساندن واردات نفت خام از ایران را درخواست کرده است.
دولت ژاپن از آمریکا ، معافیت از تحریم های نفتی ایران را درخواست کرده است ، ولی با این حال مذاکره دشواری را پیش رو دارد . شرکت های بزرگ نفتی ژاپن رسما اعلام کردند ، واردات نفت خام تولید ایران را به شکل موقت متوقف خواهند کرد. همچنین گزارش شده است که کره جنوبی واردات از ایران را متوقف کرده است. از سوی دیگر ، چین که بزرگترین خریدار نفت خام ایران به شمار می آید ، به درخواست تحریم های آمریکا پاسخ نداده است. پیش بینی می شود که ترکیه هم به تحریم های آمریکا علیه ایران پاسخ منفی دهد.
[ آیت الله ] خامنه ای مقام عالی رهبری ایران ، ماه اوت اعلام کرد:« با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد. آمریکا هرگز صادقانه به وعده هایش عمل نمی کند. »
با توجه به ظرفیت تجارت با آمریکا ، اجتناب دیگر کشورها از تحریم های آمریکا علیه ایران بسیار محدود است. نمی توانیم پش بینی کنیم که صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم ها تا چه حد کاهش خواهد یافت ، ولی با این حال در آخرین دور تحریم ها علیه ایران که تا اوایل سال ٢٠١٦ میلادی ادامه داشت ، یک میلیون بشکه در روز از میزان صادرات نفت خام ایران کاهش یافته است. این میزان از کاهش صادرات نفت خام برابر با یک درصد از تقاضای جهانی است.
منبع نگرانی عرضه نفت خام تنها ایران نیست. میزان تولید نفت خام ونزوئلا هم بر اثر نابسامانی های اقتصادی کاهش یافته است. در لیبی هم بر اثر گسترش جنگ داخلی ، ناآرامی ها در این کشور تعمیق یافته است. بنابراین ، به سختی می توان از این دو کشور تولید نفت خام پایدار را انتظار داشت. بنابراین کارشناسان بر این باورند:« نمی توان با افزایش تولید نفت خام اوپک ، کاهش صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم های آمریکا ، کاهش تولید نفت خام ونزوئلا و توقف عرضه نفت خام لیبی را به شکل کامل جبران کرد. »


مترجم: کیومرث واحدی

پاسخی بگذارید