گروه: اخبار
تاریخ: ۱۰:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
وزیر خارجه عراق:تعرض به کنسولگری ایران تعرض به خود ما بود

تارنمای وزارت امور خارجه عراق: ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجه عراق، تاکید کرد که این تعرض، فقط تعرض به ایرانی‌ها نبود، بلکه تعرض به خود ما نیز بود و بنابراین ما نباید اشتباه این افراد قانون‌شکن را از چشم تظاهرات‌کنندگان، ملت و دولت عراق ببینیم؛ آن ها فقط نماینده خودشان هستند و به زودی تحت پیگیرد قضایی قرار می‌گیرند و مشخص خواهد شد آن ها مزدور کسانی هستند که دنبال آسیب زدن به وجهه عراق و روابط با ایران بوده اند. به آتش کشیدن کنسولگری ایران در بصره، معرف حکومت عراق، ملت عراق و یا تظاهرات‌کنندگان عراقی که مطالباتی مشروع دارند، نیست.

الجعفری افزود: روابط عراق و ایران، از حقایق تاریخی و جغرافیایی نیرو می‌گیرد و بین دو کشور ما، حدود ۱۲۰۰کیلومتر مرز و منافع مشترک و احترام متقابل وجود دارد و زائران ایرانی به زیارت عتبات مقدسه در عراق می‌آیند و عراقی‌ها نیز عتبات مقدسه در ایران را زیارت می‌کنند، همه این موارد، به روابط حسنه میان ما منجر شده است. باید به یاد داشت که ایران هنگامی که ما معارضین حکومت صدام بودیم، رفتار بزرگوارانه‌ای با ما داشت و هنگامی که بسیاری از دولت‌های سختگیری می‌کردند و از عراقی‌ها استقبال نمی‌کردند و به آن ها اجازه فعالیت سیاسی نمی‌دادند، تهران درهایش را به روی ما گشود و از معارضین عراقی استقبال کرد.

وی تاکید کرد که ملت ایران مورد احترام و تقدیر ما هستند و ما آن ها را بسیار دوست داریم و به آن ها اطمینان می دهیم که این قانون‌شکنان معرف احساسات ملت عراق نیستند و این که مرجعیت دینی در نجف اشرف، آن کسانی که در اربعین و دیگر مناسبت‌ها شعائر حسینی را بر پا می‌دارند، از زائرین استقبال و پذیرایی می‌کنند و هر آن چه را که در توان دارند به آن ها خدمت می‌کنند، معرف دوستی عراقی‌ها به ملت ایران هستند.

وی در پایان افزود: در عین احترام به جمهوری اسلامی، مردم ایران و رهبری خردمند جمهوری اسلامی، به آن ها یادآور می‌شوم که به دشمنان اسلام و دو کشور فرصت ندهند چهره روشن روابط برادرانه دو کشور که در سال های گذشته شاهد آن بوده‌ایم را مشوه کنند.

پاسخی بگذارید