تاریخ: ۱۶:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
عبور آشکار موشک های سپاه از مرزها

الاخبار (لبنان)
ایران زمان بسیار خاصی را برای اجرای حمله موشکی خود به مراکز حزب دمکرات کردستان ایران انتخاب کرد و مجموعه ای از پیش زمینه ها در آن نقش داشت. نخست رویارویی با خارج و تجدید سیاست محاصره و تحریم از سوی واشنگتن که در ضمن آن این نگرانی از سوی ایران وجود دارد که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و عربستان حمایت های مختلف خود را از جنبش های جدایی طلبانه در داخل مرزهای ایران احیا کنند. دوم همزمان با فشارهای آمریکا، گروه های جدایی طلب کرد تحرکات نظامی خود را در شمال غرب ایران احیا کرده و به تازگی صدماتی را به سپاه پاسداران وارد آورده بودند. سوم در عراق دستخوش ناآرامی دخالت های آمریکا برای حمله به متحدان ایران و منافع این کشور شدید شده است. در این راستا اتهاماتی در خصوص تحریک گروه برای به آتش کشیدن کنسولگری ایران در بصره متوجه آمریکا است.
اما حمله ای که سپاه پاسداران ایران به مقر حزب دمکرات کردستان ایران در داخل اقلیم کردستان عراق انجام داد؛ به نظر می رسد عملیاتی برنامه ریزی شده پس از شناسایی و رصدی طولانی بود؛ به این ترتیب که یک مرکز حساس این گروه جدایی طلب کرد را هدف قرار داد در حالی که فرماندهان بلند پایه گروه در آن حضور داشتند.
از طریق این عملیات بی سابقه( از زمان حمله به مرکز فرماندهی داعش در دیرالزور سوریه ) که از طریق فیلمی ویدئویی از سوی سپاه به نمایش گذاشته شد؛ تهران بر عدم گذشت و بخشش خود با احیای فعالیت های میدانی گروه های جدایی طلب در این زمان حساس و هم زمان با فشارهای آمریکا و متحدان منطقه ای این کشور تاکید کرد.
در سطح نظامی ناظران امور نظامی این حمله موشکی ایران را که در آن ایران از نسخه قدیمی موشک های بالستیک فاتح ١١٠ استفاده کرد، مورد توجه قرار داده اند. به این ترتیب این موشک ها بادقت به اهداف خود اصابت کردند و این مسئله امری است که آن را ناظران مسئول به ویژه آمریکا مد نظر قرار خواهند داد چون این حمله موفقیت برنامه موشکی ایران تلقی می شود و همچون پیامی است که تاثیرگذاری زرادخانه موشک های بالستیک ایران و قدرت نشانه گیری بالا و قدرت ویرانگری آن را نشان می دهد.
مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید