تاریخ: ۱۵:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
ترامپ ایران، روسیه و ترکیه را به سمت ائتلاف راهبردی سوق می دهد

رای الیوم (انگلستان)
بسیاری از ناظران سیاسی پیش بینی می کردند با نزدیک شدن به ادلب ائتلاف ایران-روسیه-ترکیه ازهم فرومی پاشد، اما تحولات این ائتلاف به ادلب رسید و از هم فرونپاشید بلکه فراتر برای ادامه راه و اقدام در جهت عملیات نظامی به توافق رسیدند که مطمئنا به بازگشت سیطره دوباره ادلب به دست حکومت سوریه خواهد انجامید.
دونالد ترامپ علت اصلی این تداوم بلکه تقویت این ائتلاف است و نامحتمل نیست این همکاری به ائتلاف راهبردی تبدیل شود که برای انجام بسیاری از طرح ها و برنامه ها در منطقه برنامه ریزی می کند.
اگر دولت آمریکا علیه ترکیه تحریم اعمال نمی کرد، تحریم هایی که به کاهش ارزش پول ترکیه و ظهور مشکلاتی در اقتصاد این کشور انجامید؛ اردوغان به هیچ عنوان با عملیات ادلب موافقت نمی کرد اما سیاست ترامپ و تصمیم های او برخی اوقات به نفع دشمنانش است.
سخنان رهبر انقلاب اسلامی ایران در دیدار با رئیس جمهور روسیه و نیز رجب طیب اردوغان نشان می دهد تهران می خواهد در جهتی فراتر از همکاری برای حل و فصل بحران سوریه قدم بردارد.
از سوی دیگر حوادث اکراین و تغییر نظام در این کشور باعث شد مسکو به این باور برسد چنانچه آمریکا و غرب شدیدا درس نگیرند در پیشروی به سمت مسکو از کیف تردید نخواهند کرد. از این رو در سوریه مداخله کرد و از آن جا مسکو به غرب سیلی زد و طرح آن را خنثی کرد. از آنجا که خطر غرب در برابر روسیه باقی خواهد ماند، بنابراین روسیه به افزایش سطح همکاری با ایران نیازمند است.
همانگونه که همکاری با ایران نیاز روسیه است این همکاری نیازمند ترکیه نیز می باشد. بنابراین مطمئنا تحریم های آمریکا علیه ترکیه در نتیجه بازداشت کشیش آمریکایی روزی به پایان خواهد رسید اما از آنجا که برخی کشورهای عربی و اسلامی از رویکرد سیاسی و مذهبی آنکارا ناراحت هستند؛ بنابراین این کشور ها نظاره گر نخواهند ایستاد بلکه از هر فرصتی برای تحریک و ایجاد مشکل برای دولت ترکیه استفاده خواهند کرد.
از اینرو، رئیس جمهور ایران حسن روحانی چندین بار در کنفرانس تهران و در حاشیه آن بر ضرورت ایجاد ائتلاف ایرانی-ترکی-قطری-پاکستانی برای رویارویی با مشکلات و تحریم ها تاکید کرد.
امروز کسی جرات ندارد بگوید حوادث سوریه در راستای خواسته دولت آمریکا است و همزمان کسی تردید ندارد که حوادث این کشور با اراده ایران، روسیه و تا حدی ترکیه همسو می باشد است؛ این یعنی این کشورها می توانند به آنچه می خواهند برسند در صورتی که تصمیم به نشست بگیرند و اراده هیچ کشور دیگری نمی تواند آن ها را باز دارد.
مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید