عراق: با ادامه اعتراضات در بصره، دولت دچار بحران سیاسی شده است

لوموند (فرانسه)

در حالی که جنبش اجتماعی در بصره ادامه دارد و در هفته گذشته باعث کشته شدن دوازده نفر شده ، نخست وزیر حیدر العبادی بیش از پیش تضعیف شده است.
آیا تظاهرات خونینی چند روز پیش در بصره، سقوط نخست وزیر عراق را به همراه خواهد داشت ؟ روز شنبه هشتم سپتامبر دو فهرست پارلمانی که در انتخابات ماه مه مجلس پیروز شده بودند، خواستار استعفای نخست وزیر شدند.
عبادی که تا کنون توانسته بود با توافق با فهرست مردم گرای مقتدی صدر، مقام خود را حفظ کند، روزشنبه متحدش وی را رها کرد، در حالی که وی تلاش کرد تا در برابر مجلس در مورد حوادث روزهای اخیر در بصره که اعتراضات بیش از پیش گسترش یافته است، توضیح دهد.
اما نمایندگان این فهرست پاسخ های نخست وزیر در برابر مجلس را «چندان قانع کننده» ندانستند و از وی خواستند تا «از مردم عراق عذرخواهی کند و استعفا دهد.» اندکی بعد فهرست رقیب، اتحاد فتح، به گفته سخنگویش «با همان مسیر اصلاحات برای تشکیل دولت جدید توافق کرد.»
«بصره هرگز پولی دریافت نکرده است»
از روز دوشنبه که دو حزب تاکید کردند که اکثریت لازم برای تشکیل دولت آینده را دارند، باعث بروز اختلال سیاسی شد که با اوضاع متشنج بصره شدت یافت. اما منتظر الکرکوکی، هماهنگ کننده جوانان بصره، می گوید: «این اجلاس ها هرگز نمی تواند ساکنان بصره را آرام کند، بلکه تدابیر واقعی متناسب با اوضاع برای آرام کردن مردم بصره لازم است.» او تاکید می کند که با وجود وعده های میلیارد دلاری و سرمایه گذاری های گسترده در ماه ژوئیه «بصره هرگز پولی دریافت نکرده است، هیچ طرحی راه اندازی نشده است و هنوز آب شور است.»
از آغاز ناآرامی ها در ماه ژوئیه افرادی در جنوب عراق از جمله ١٢ تظاهرکننده در بصره کشته شده اند. مدافعان حقوق بشر از اقدامات نیروهای انتظامی در طول تظاهرات بصره انتقاد کردند.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

 

پاسخی بگذارید