سعودی ها خنده را از یاد خواهند برد

اینگا راگ

نویه سوریشر سایتونگ (سوئیس)


عربستان سعودی اغلب به عنوان کشوری شناخته می شود که خاستگاه اسامه بن لادن و اکثر تروریست های ١١ سپتامبر بوده است؛ کشوری که در آن زنان به رغم داشتن مجوز رانندگی همچنان از اکثر حقوق خود محروم بوده و در حال حاضر بسیاری از منتقدان با خطر مرگ روبرو هستند. اما مردم عربستان به ندرت به خاطر حس شوخ طبعی خود شناخته شده اند. حتی بسیاری از اعراب معتقدند که مصری ها شوخ طبع ترین هستند. اما در حقیقت ساکنان این کشور حاشیه خلیج [فارس] به خندیدن علاقه بسیاری دارند – و این کشور خاستگاه برخی از مشهورترین کمدین های منطقه می باشد.
سریال “طاش ما طاش (Tash ma Tash)” در اوایل دهه ١٩٩٠ اولین سریال کمدی بود که به موضوعات حساسی مانند مذهب، تروریسم و چند همسری پرداخت. این سریال هدف خشم و انتقاد روحانیت محافظه کار قرار گرفت. پس از محبوبیت آن، دیگر طنزپردازان نیز به بسیاری از مسائل جدی دیگر مانند رانندگی زنان پرداخته اند.
البته انتقاد از خاندان سلطنتی همچنان ممنوع و تابو است. اما هفته گذشته، حکومت عربستان سعودی همچنین هر گونه طنزپردازی آنلاین درباره “نظم عمومی، ارزش های دینی و اخلاق” را جرم اعلام کرد. تولید و توزیع چنین محتوایی تا ٥ سال حبس و جریمه ٧٧٥ هزار فرانکی به دنبال دارد. مستبدان و خودکامه های جهان همواره از این موضوع کاملا آگاه بوده اند: خنده خطرناک است.
مترجم: عطیه خرّم 

(Visited 189 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید