سوریه چه سرنوشتی خواهد داشت ؟

تام اوکانر

نیوزویک (امریکا)

سران ایران، روسیه ، و ترکیه در آستانه حمله مهم دیگری در سوریه با داشتن منافع متضاد، در تهران با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.
پوتین و روحانی روسای جمهور ایران و روسیه در این نشست گفتند دولت سوریه که متحد تهران و مسکو محسوب می شود باید برای بازپس گرفتن ادلب به زور متوسل شود اما اردوغان رئیس جمهور ترکیه بر این نکته تاکید داشت که چنین حمله ای به فاجعه انسانی خواهد انجامید و به همین علت خواستار برقراری آتش بس بین نیروهای دولتی و شورشیان شد، شورشیانی که برخی از آن ها از حمایت ترکیه برخوردارند.
در بیانیه ای که در پایان دیدار این سه رئیس جمهور منتشر شد با صراحت گام بعدی که در ادلب برداشته خواهد شد مشخص نشده است اما آن ها اوضاع در این استان را مورد توجه قرار داده و تصمیم گرفتند تا بحران در ادلبرا در راستای منشور سازمان ملل متحد و بر اساس روح همکاری که در قالب گفتگوهای صلح آستانه مشخص شده، حل و فصل کنند.
ایران، روسیه و ترکیه قول داده اند که بین جنجگویان میانه رو مخالف دولت سوریه و عناصر افراطی تفاوت قایل شوند اما روسیه، ایران و سوریه از طولانی شدن گفتگوها برای تسلیم شدن شورشیان در ادلب، شکیبایی خود را از دست داده اند.
اردوغان در گفتگوهای تهران گفت برقراری آتش بس در ادلب بهترین راه حلی است که کنفرانس تهران می تواند به ارمغان آورد و تاکید کرد دولت ترکیه به هیچ وجه نمی خواهد در ادلب حمام خون به راه افتد.
پوتین در مقابل از دولت سوریه و تلاش آن برای بازپس گیری ادلب چه از راه دیپلماتیک یا توسل به زور در صورت نیاز، حمایت کرد. هواپیماهای روسیه در پی اجلاس تهران مواضع نیروهای موسوم به احرار الشام در استان ادلب را بمباران کرده اند. به گزارش خبرگزاری تاس، پوتین گفته است امیداورام سران گروه های تروریستی از درایت لازم برخوردار شوند و دست از مقاومت بردارند.
رئیس جمهور ایران نیز ضمن حمایت از عملیات نظامی برای بازپس گیری ادلب توسط نیروهای دولتی سوریه خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای حمایت از غیر نظامیان شد. وی در عین حال خواستار خروج نیروهای خارجی به ویژه آمریکا و اسرائیل از سوریه شد که به گفته او بدون موافقت دولت سوریه در این کشور حضور دارند.
گرچه ترامپ خواستار خارج ساختن نیروهای آمریکا از سوریه است اما در عین حال می خواهد از گسترش نفوذ ایران در این کشور جلوگیری کند. دولت آمریکا به ایران، روسیه و ترکیه هشدار داده است که از همراهی نیروهای دولتی سوریه در اقدام نظامی علیه ادلب خودداری کنند.
مترجم : داود حیدری

 

(Visited 114 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید