عمران خان آمریکا را به چالش کشید

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)


کمک های مالی تان را قطع کنید؛ ما مزدور نیستیم و وارد جنگ شما در افغانستان و دیگر کشورها نمی شویم… چرا این موضع را اتخاذ کرد و این مسئله چگونه بر روابط میان دو کشور تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا می خواهد به عرب های موجود در خلیج فارس پیام ارسال کند؟ او چه چیز جدیدی در چنته دارد؟
عمران خان دو روز پیش با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دونالد ترامپ دیدار کرد که پس از قطع کمک های ٣٠٠ میلیون دلاری سالانه آمریکا به پاکستان به این کشور سفر کرده بود، این کمک با این ادعا قطع شد که پاکستان تلاش کافی برای مبارزه با تروریسم در افغانستان یعنی جنبش طالبان و نیز جریان حقانی مبذول نمی کند . این پس از آن بود که خسارت های مالی و جانی آمریکا در حملات تروریستی در افغانستان افزایش پیدا کرد.
نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود در مقر فرماندهی ارتش پاکستان اعلام کرد کشورش تسلیم منافع آمریکا نمی شود و در جنگ های کشورهای دیگر شرکت نخواهد کرد. وی افزود برای بازسازی ساختار روابط دو جانبه بر پایه اعتماد و احترام و تامین منافع ملی پاکستان به عنوان اولویت نخست، تلاش خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا که دولت وی با شکست مفتضحانه ای در افغانستان روبرو است، می خواست عمران خان را وادار به تسلیم کند دهد و وی را بترساند و از برگ کمک های مالی آمریکا به عنوان ابزاری برای باج خواهی استفاده کند، اما تلاش های وی با شکست مواجه شد زیرا پاکستان فرزندان خود را برای جنگ علیه طالبان و جنبش حقانی مانند گذشته اعزام نخواهد کرد.
جیمز ماتیس به صورت محرمانه روز جمعه به افغانستان سفر کرد. در این میان خبرها حاکی از آن که آمریکا قصد دارد حدود پنج هزار نیروی تازه نفس به افغانستان بپذیرد.(شمار کنونی نیروهای آمریکا ١٥ هزار به علاوه ٧٥٠٠ سرباز از نیروهای ناتو است). گزارش هایی از اراده این کشور برای کمک گرفتن از مزدوران شرکت بلک واتر وجود دارد (از این شرکت امارات در جنگ یمن بهره می گیرد). اما افزایش شمار نظامیان آمریکا در افغانستان به کاهش خسارت ها منجر نخواهد شد بلکه ممکن است در سایه رشد قدرت جنبش طالبان و شدت یافتن عملیات کشتن نظامیان آمریکایی به دست نیروهای به خدمت گرفته شده افغان به علاوه حملات طالبان و نیروهای جنبش حقانی و گروه القاعده افزایش پیدا کند.
زورگویی و سلطه طلبی آمریکا به عنوان ابزاری برای تعامل با پاکستان تنها منجر به شکست این کشور می شود.
امیدورایم برخی برادرانمان در کشورهای حاشیه خلیج فارس که به پاکستان به عنوان کشوری عقب افتاده و برخی اوقات تحقیر آمیز نگاه می کنند، در سیاست های خود و روش برخوردشان با این کشور بازنگری نظر کنند زیرا که پاکستان به سرعت در حال تغییر است و می خواهد به ببر اقتصادی و نظامی همانند هند و چین تبدیل شود و شاید لازم به یادآوری باشد که این کشور، قدرت هسته ای است و پارلمان این کشور به اتفاق آراء عدم مشارکت در جنگ یمن را تصویب کرد.
آیا پیام رسید؟ امیدوارم پیش از آن دیر شود.
مترجم: مهری بهرامی

(Visited 185 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید