پس از نابودی تحریر الشام چه می شود؟

منهل باریش

القدس العربی (انگلستان)


زمامداران ترکیه امروز بیش از هر زمان دیگری می دانند زمان برای حل وفصل مشکل به روش ترکیه رو به اتمام است و باید به منظور متوقف کردن عملیات نظامی در ادلب به اقدامات زیر دست بزند:
مداخله مستقیم برای جلوگیری از هرگونه حمله به فرودگاه حمیمیم از سوی هیئت تحریر الشام (جبهه النصره).
متوقف کردن حملات موشکی علیه شهر حلب به صورت نهایی.
اخراج و طرد تروریست های وابسته به گروه های قرار گرفته در فهرست تروریست های بین المللی و کسانی که ترکیه آن ها تروریست می داند. اخراج و طرد در اینجا به معنای انحلال این جریان ها به صورت نهایی و سریع است و در صورت مخالفت و نپذیرفتن آن از سوی آن ها به معنای آغاز نبرد ریشه کنی آن ها خواهد بود.
تلاش با همکاری کشورهای صادر کننده جنگجویان خارجی برای صدور اجازه به آن ها برای بازگشت به کشورهایشان.
به علاوه بند خلع سلاح جریان هایی که راه حل سیاسی و سیطره دوباره نظام سوریه را بر کشور می پذیرند.
دور کردن مخالفان این راه حل به سمت عفرین و شمال حلب.
این اقداماتی است که آنکارا می تواند در کوتاه مدت و میان مدت برای دور کردن شبح عملیات نظامی در ادلب انجام دهد. این راهبرد برخورد با جریان های نظامی در ادلب را تغییر خواهد داد و حضور نظامی ترکیه را در میدان و نیز در منطقه سپر فرات افزایش میدهد، به این معنا که آنکارا چماق را علیه هیئت تحریر الشام بالا برده و آن را به انحلال خود مجبور می کند. چنانچه این کار را نکند بنابراین آنکارا جبهه ملی آزادبخش را به آغاز نبرد از میان بردن تحریر الشام به صورت کامل وادار می کند.
علاوه بر تمام این ها ترکیه نمی خواهد نبرد در ادلب طول بکشد و می خواهد روسیه را قانع کند که خود می تواند امور را به سرعت در دست بگیرد.
تصمیم رویارویی با جبهه نصره (تحریر الشام) پس از بارها پرهیز ،این بار برای ترکیه اجتناب ناپذیر است و می داند عدم تحرک سریع برای از میان بردن این گروهک به امید این کشور برای باقی ماندن در استان ادلب پایان خواهد داد و هزینه آن برای امنیت ملی ترکیه بسیار کمتر است از زمانی است که روسیه به ادلب حمله کند چون در چنین حالتی صدها هزار نفر به داخل ترکیه سرازیر خواهند شد. به علاوه این که حضورش در این صورت قانونی و نفوذش در ادلب تقویت می شود. سناریو مشخص درباره آینده نزدیک ادلب نشان می دهد جنگ آتی گریزناپذیر است و جریان های وابسته به جبهه ملی آزادی بخش نقش کارکردی در از میان بردن تحریر الشام خواهند داشت و بدین ترتیب موافقان حل و فصل سیاسی با نظام باقیمانده و دیگران کنار گذاشته می شوند.
تمام این ها دیدگاه اولیه است که بر بسیاری از داده ها و کنفرانس سه جانبه تهران مبتنی است که مستقیما پخش و در آن میزان اختلافات میان طرف ها مشخص شد.
از سوی دیگر به نظر می رسد رئیس جمهور ترکیه در هشدار خود به پوتین و روحانی آشکارا سخن گفت هنگامی که تاکید كرد آینده ادلب به آینده سوریه مرتبط نیست بلکه به آینده ترکیه مرتبط است و این اشاره واضحی است مبنی بر این که هزینه هرگونه نبردی در ادلب با ترکیه خواهد بود و این مسئله ای است که در زمان تحریم ها؛ ایران خواستار آن نمی باشد. روسیه نیز خواستار این مطلب نیست که شدیدا تلاش می کند شراکت راهبردی را با ترکیه ایجاد کرده و این کشور را از ائتلاف ناتو دور کند.
مترجم: مهری بهرامی

(Visited 90 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید