پیامد های انتقال پایگاه های نظامی آمریکا از ترکیه به یونان

روسیا الیوم

 با مطرح شدن احتمال انتقال پایگاه های نظامی آمریکا از ترکیه به یونان باید دید این احتمال تا چه اندازه جدی است و پیامدهای آن چیست.
سفر ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به آتن و گفت و گو با همتای یونانی اش نشان می دهد واشنگتن در ایجاد تنوع در زیرساخت های نظامی آمریکا که در شرق دریای مدیترانه منتشر هستند جدی است‎، پایگاه هایی که به آمریکا اجازه سیطره بر بخش غربی خاورمیانه را می دهد.
دانفورد در توضیح خود درباره این سفر از اهتمام آتن به افزایش تعداد نیروهای مسلح آمریکا در پایگاه های یونان سخن گفت. البته علت این اهتمام آتن روشن است. درگیری بین یونان و ترکیه سالهاست ادامه دارد. اکنون یونان به ترکیه به عنوان متحد خود در ناتو نگاه نمی کند بلکه آن را دشمنی برمی شمرد که دیر یا زود باید علیه آن وارد جنگ شود.
از سوی دیگر آتن به دنبال متحدانی است که قادر به مقابله با توسعه طلبی ترکیه باشند از این رو در حال تلاش برای تقویت همکاری نظامی خود با قبرس، اسرائیل و مصر است. اکنون آتن تقویت حضور نظامی آمریکا در یونان را به ویژه در سایه تنش در روابط آمریکا و ترکیه هدیه ای آسمانی می بیند.
اما مسئله اصلی میزان جدیت آمریکا در قصد و نیت خویش است. بعید نیست اعلام انتقال پایگاه های آمریکا به خاک یونان در شرق دریای مدیترانه -نقشی که تا کنون ترکیه عهده دار آن بود-  تلاش واشنگتن برای اعمال فشار علیه آنکارا و وادار کردن اردوغان به عقب نشینی از مواضع خودش باشد.
اما اگر این باج خواهی نتیجه مورد نظر را نداشت، آیا واشنگتن آماده است این راه را تا آخر برود؟ این اقدام هزینه های مالی هنگفتی در بر خواهد داشت. انتقال نیروهای هوایی و دریایی آمریکا از ترکیه به یونان اقدامی بی بازگشت و به معنای عبور از نقطه بی بازگشت در روابط با ترکیه خواهد بود.
ضمنا، این تنها مشکل نیست. آمریکا رئیس ناتو با قرار گرفتن در کنار یکی از دو عضو این ائتلاف که با یکدیگر اختلاف دارند نه تنها نقش خود به عنوان داور را از دست می دهد بلکه باعث تشدید نزاع می شود که خود واکنش های زنجیره ای به دنبال خواهد داشت و در نتیجه آن ائتلاف مخالف ترکیه جایگزین پیمان آتلانتیک شمالی خواهد شد.

پاسخی بگذارید