جنگ غیر علنی اسرائیل علیه ایران در سوریه

ایزوستیا (روسیه)


در جریان جنگ داخلی در سوریه، اسرائیل به صورت متناوب، علیه نیروهای دولتی این کشور و اهداف حزب الله حمله کرده است. اما، از اوایل سال ٢٠١٨ میلادی، حملات اسرائیل شدت بیشتری گرفته است. کاملا، مشخص است که اسرائیل علیه ایران در سوریه جنگ غیر علنی آغاز کرده است. این جنگ با کمک نیروی هوایی و سرویس اطلاعاتی این کشور انجام می گیرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع این کشور، تفهیم کرده اند که آنان برای خروج کامل قوای ایران و گروهک های این کشور از خاک سوریه تلاش می کنند.
بعید است که اسرائیل موفق به بیرون راندن نیروهای ایرانی از خاک سوریه شود. اما، احتمال دارد که اسرائیل تلاش کند تا مانع تهران در احداث زیر ساخت های نظامی اش در این کشور شود. اسرائیل با شبه نظامیان در منطقه القنیطره در ارتباط است تا مانع از نزدیک شدن جنگ به بلندی های جولان شود. نظامیان اسرائیلی به صورت متناوب، دست به حملات دقیقی می زنند تا مانع از ارسال تسلیحات به حزب الله شوند.
در سال ٢٠١٨ میلادی، زمانی که مشخص شد، جنگ سوریه در سایه کمک ایران و روسیه در جریان است، اسرائیل به رغم آن که می خواست مانع از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در ساخت زیر ساخت های نظامی مستقلش در خاک سوریه شود، اما موفق به این کار نشد. بعد از آن، اسرائیل تصمیم به حمله علیه زیر ساخت های نظامی ایران گرفت. ترسیم ابعاد جنگ اسرائیل علیه ایران کار دشواری است، زیرا این جنگ محتاطانه پیش می رود. هر از گاهی نیز تهران و دمشق تلاش می کنند تا پیامدهای حملات هوایی اسرائیل را افشا نکنند.
اما، می توان با قاطعیت، گفت که بزرگ ترین رویارویی میان نیروهای ایرانی و اسرائیلی در ١٠ ماه مه سال ٢٠١٨ میلادی به وقوع پیوست، یعنی زمانی که در پاسخ به پرتاب ٢٠ فروند موشک فجر و گراد از سوی ایران علیه مواضع اسرائیل در بلندی های جولان، اسرائیل عملیات هوایی گسترده خود را علیه زیر ساخت های ایران در کل خاک سوریه آغاز کرد. اخیرا نیز نتانیاهو اعلام کرده که جنگ علیه ایران پایان نیافته است. در روز ٢٩ ماه اگوست، او گفت: «نیروهای تدافعی اسرائیل به اقدامات قاطع خود علیه نیروهای ایرانی ادامه خواهند داد».
ادامه جنگ اسرائیل علیه ایران در سوریه در راستای ممانعت از این کشور برای تحکیم مواضعش در سوریه است. آیا اسرائیل موفق خواهد شد؟ هنوز مشخص نیست که چگونه اسرائیل به اهداف اولویت دار خود – خروج نیروهای ایرانی از سوریه دست خواهد یافت. ایران در سوریه سرمایه گذاری های هنگفتی انجام داده است و قصد دارد، مدت طولانی در این کشور باقی بماند. طی هفت سال اخیر، تهران در سوریه بالغ بر ٣٠ میلیارد دلار هزینه کرده است. طرح ایران بسیار گسترده است. این طرح شامل ایجاد ساختارهای امنیتی در سوریه است. از این رو، بعید به نظر می رسد که حملات هوایی و کشتارها، ایران را ناگزیر به تغییر مشی راهبردی خود و امتناع از سرمایه گذاری هایش در سوریه کند.


مترجم: شادی اصغری

(Visited 144 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید