اتحاد پایدار ایران – روسیه – ترکیه

اکسپرت (روسیه)


در اجلاس سه رئیس جمهور، اردوغان قرار سازش آمیزی در رابطه با ادلب اتخاذ کرد.
در تهران، اجلاس سه جانبه ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، روسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران، برگزار شد. براساس نتایج این اجلاس، بیانیه مشترکی به تصویب رسید که طی آن، آشکارا، راه همکاری های متقابل و ادامه تلاش ها برای برقراری ثبات و امنیت نه فقط در سوریه، بلکه در کل منطقه مشخص شد.
گفتنی است که در نخستین اجلاس روسای جمهوری سه کشور در ماه آوریل، فعالیت دیپلماتیکی در پیش گرفته شد که با اجرای توافق های آستانه پیرامون تشکیل شعاع های عاری از تنش در سوریه مرتبط بود. در نتیجه این توافق ها، در حال حاضر، بیش از ٩٠ درصد از خاک سوریه از دست تروریست ها آزاد شده است. در اجلاس تهران نیز سه رئیس جمهور بر موضوع استان ادلب تمرکز کردند. گفتنی است که مسکو و تهران خواهان تشدید رویارویی ها و مبارزه با تروریست ها در منطقه ادلب هستند. اما، آنکارا تصریح می کند که در صورت حمله به این منطقه، موج جدیدی از پناهجویان وارد ترکیه خواهند شد، زیرا این استان با ترکیه مرز مشترک دارد.
در این میان، نکات مهمی در رابطه با استقرار قوای کشورهای خارجی در خاک سوریه نیز مطرح شد. روسیه و ایران در این زمینه، با دمشق اسناد رسمی را امضا کرده اند، اما حضور قوای ترکیه در این کشور با توافق های آستانه مرتبط می باشد. در اجلاس تهران، [آقای] روحانی اعلام کرد که حضور امریکا در سوریه غیر قانونی است و این امر روند دستیابی به صلح در این کشور را دشوار می کند، زیرا از واشنگتن نمی توان ایفای نقش مثبت در حل مساله سوریه را انتظار داشت. به گفته رئیس جمهور ایران، تهران بنابر درخواست دمشق، به حضور خود در سوریه ادامه می دهد.
گفتنی است که واشنگتن مخالف حمله قوای دولتی سوریه به ادلب است، زیرا این اعتقاد وجود دارد که کنترل مجدد دمشق بر این استان، پایان رویارویی نظامی گسترده در سوریه خواهد بود. از سوی دیگر، امریکا نگران جان قوای خود است که در این استان مستقر هستند. پوتین در تهران، اعلام کرد که در این استان، تعداد شهروندان غیر نظامی بسیار زیاد است و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد. روسای جمهوری سه کشور تصمیم گرفته اند، اوضاع جاری در منطقه ادلب را حل و فصل کنند و مجددا کنترل این منطقه را تحت کنترل دولت سوریه درآورند. در این میان، قرار است، دیدار بعدی روسیه، ایران و ترکیه در مسکو برگزار شود.
مترجم: شادی اصغری

(Visited 78 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید