تاریخ: ۱۲:۱۳ :: ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
جان کری و انتخابات پیش روی آمریکا

سی ان ان (آمریکا)

انتخابات میان دوره ای کنگره در آمریکا کمتر از ۶۰ روز دیگر برگزار می شود و این پرسش برای بسیاری از کارشناسان و ناظران بین المللی مطرح می شود که آیا وزیر خارجه سابق آمریکا،در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ترامپ را به چالش می کشاند.

جان کری علاوه بر اینکه پنج بار نامزد نمایندگی مجلس سنا شد، یکبار هم نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را در کارنامه ی خود دارد.

هنگامی که به فضای سیاسی کنونی در آمریکا می نگریم افرادی را می بینیم که بسیار عصبانی هستند اما در عین حال از هواداران پر و پاقرص دونالد ترامپ به شمار می آیند. در چنین فضایی دموکرات ها چه باید بکنند تا بار دیگر زمام امور را بدست بگیرند.

جان کری گفت: “فکر می کنم باید به طرح هایی بیاندیشند که زندگی مردم را بهتر کند. خیلی ساده است. و به طور کامل می فهمم چه اتفاقی افتاد که سبب شد دونالد ترامپ این میزان حمایت را بدست بیاورد. مردم چه در طیف راست چه طیف چپ و چه آنهایی که در میانه ی این دسته بندی قرار دارند عصبانی هستند و علت خوب و درستی هم برای این خشم دارند. من این خشم را درک می کنم. هنگامی که در مجلس سنا روند رویدادها را از انقلاب گینگریچ گرفته تا تی پارتی تا حزب آزادی تا تسلط خصمانه ی دونالد ترامپ بر حزب جمهوریخواه
پیگیری می کردم به این نتیجه رسیدم که به علت انفعال سیاستمداران در واشنگتن و پاسخگو نبودن کنگره این رویدادها پشت سر هم رقم خورد. افرادی در شهر بودند که می خواستند به تنهایی کارها را سر و سامان بدهند اما در جمع و گروهی ناکام ماندند.”
جان کری گفت: “از وقتی رسوایی وایت واتر در دهه ی ۹۰ اتفاق افتاد عرف بر این قرار دارد که رئیس جمهور تازه کار قدرت را بدست می گیرد و حزب دیگر کمر به نابودی او می بندد. و این هم اکنون دارد به عرف تبدیل می شود.”
کری گفت: “ما از ساختن در آمریکا دست کشیده ایم. زیرساخت های کشور به شدت به بازسازی نیاز دارند. فرق می کند که فردی در چین بتواند سوار بر قطاری شود که با سرعت ۳۰۰ مایل در هر ساعت از پکن راه می افتد و آب در لیوان کسی تکان نمی خورد . این فوق العاده است. ما در آمریکا چنین کارهای نمی کنیم، در همه ی شهرها به بن بست رسیده ایم زیرا آن گونه شبکه حمل و نقل مورد نیاز را نساخته ایم. به مشاغلی بیاندیشید که می توان از این راه ایجاد کرد. چین وارد پروژه ای تریلیون دلاری شده با نام یک کمربند یک جاده که ۶۸ کشور را به هم وصل می کند. سیستم حمل و نقل ریلی دارند می سازند که ۴۹ مسیر متفاوت دارد و از ۹ کشور اروپایی می گذرد و ما اینجا نشسته ایم با چه چیزی در دست؟ ما بودیم که به کره ماه رفتیم؛ ما اینترنت را اختراع کردیم و ما هستیم که باید شرمسار باشیم از اینکه چرا چنین اتفاقی نیافتاده است. زیرا فکر می کنم اگر این کار را دوباره انجام بدهیم می بینیم که بسیاری از شهروندان دوباره دارند با هم داد و ستد می کنند.”

جان کری در پاسخ به این پرسش که آیا در سال ۲۰۲۰ وارد کارزار انتخاباتی با ترامپ خواهید شد یا خیر گفت: ” هم اکنون وقت خودم را صرف این افکار بیهوده نمی کنم. فکر می کنم تنها چیزی که باید بیاندیشیم  انتخاباتی است که در دو ماه آینده اتفاق می افتد. هم اکنون هیچ طرحی برای نامزدی در هیچ انتخاباتی ندارم. اما فکر می کنم اصلاح مسیر که بتواند کشور ما را در مسیر درست قرار بدهد دیگر خاصیت ندارد.

پاسخی بگذارید