اعتراف شاهزادگان رده بالای آل سعود به جنایات عربستان در یمن

اسپوتنیک (روسیه)

جنایات ائتلاف سعودی در یمن به حدی وحشتناک است که علاوه بر شهروندان و مقامات نظامی عربستان سعودی اکنون حتی برخی اعضای خاندان سلطنتی این کشور نارضایتی خود را از خونریزی ها در یمن اعلام کرده اند.
جنگ عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ در یمن- کشور همسایه عربستان- که حدود ۱۰ هزار کشته برجا گذاشته است و طبق برآوردها حدود ۵ میلیون نفر آواره شده اند باعث شده است که شهروندان عربستان سعودی، مقامات نظامی و در حال حاضر حتی اعضای خانواده سلطنتی این کشور به طور فزاینده ای ادامه کشتار و خونریزی ها در این کشور را تقببیح کنند.
در نمایشی نادر از اختلافات میان رده های خانواده سلطنتی عربستان سعودی، شنیده شده است شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» یکی از آخرین پسران پادشاه عبدالعزیز- بنیانگذار پادشاهی در خاورمیانه ملک سلمان پادشاه کنونی عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد وی را مسئول جنگ ناخوشایند پادشاهی در یمن دانسته است.
به نقل از پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در انگلیس، گزارشهای منتشر شده از خاندان شاهزاده احمد در روز جمعه نشان می دهد که این شاهزاده ارشد سلطنتی که اکنون در لندن حضور دارد بعد از اظهارات بی سابقه خود ممکن است در فکر تبعید خودخواسته و عدم بازگشت به عربستان باشد.
اگر چه اعتراض ها و مخالفت های عمومی در کشور پادشاهی عربستان به شدت مجازات می شود، اما موج نارضایتی ها درخصوص ادامه خونریزی ها در یمن – از جمله جنایات مستند شامل هدف قرار دادن دانش آموزان و بیمارستان ها با بمب ها و موشک های ساخت آمریکا- افزایش یافته و باعث شده است بسیاری از مردم عربستان سعودی ابراز نا امیدی و ناخرسندی کنند.
در کلیپی ویدیوئی که در سایت میدل ایست آی قرار گرفت نشان داده می شود که احمد بن عبدالعزیز خطاب به معترضانی که طی ورودش به مقر اقامتش در لندن علیه سیاست ‌های خاندان حاکم بر عربستان و در اعتراض به جنگ عربستان به یمن شعار سر می دادند، می ‌گوید همه خاندان آل سعود مسئول ادامه این خشونتها نیستند.
به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره شاهزاده احمد بن عبدالعزیز گفت افرادی خاص مسئول هستند و کل خاندان آل سعود را مقصر ندانید.
وی که خود یکی از برادران ملک سلمان پادشاه عربستان است است در پاسخ به سوالی که بطور خاص چه کسی یا کسانی مسئول کشتار افراد بی گناه در یمن هستند گفت: پادشاه و ولیعهد وی.
به نقل از الجزیره شاهزاده احمد بن عبدالعزیز همچنین گفت: در یمن و هرجای دیگر امیدواریم جنگ امروز پیش از فردا متوقف شود.
این توئیتها و کلیپ به سرعت در اینترنت و فضای مجازی انتشار یافت و به دنبال آن یک بحث آتشین در ارتباط با اختلافات آشکار در داخل خاندان سلطنتی سعودی شکل گرفت.
به نقل از الجزیره، به فاصله خیلی کم بعد از انتشار ویدئو، در بیانیه ای که به سرعت در سعودی پرس (SPA) خبرگزاری رسمی ریاض منتشر و به شاهزاده احمد نسبت داده شد ادعا شده است که تفسیر عمومی از اظهارات این شاهزاده ارشد «نادرست» بوده است.
به نقل از خبرگزاری سعودی، شاهزاده احمد در این بیانیه گفته است: منظور من این بوده است که پادشاه و ولیعهد وی مسئول کشور و تصمیمات آن هستند. این برای امنیت و ثبات کشور و مردم درست است. بنابراین نمی توان آنچه را که من به هیچ وجه دیگری نگفتم تفسیر کرد.
اما این بیانیه درحالی است که میدل ایست آی به نقل از یک منبع نزدیک به احمد بن عبدالعزیز با تکذیب این گزارش که سخنانش را غیر دقیق توصیف کرده بود بار دیگر تاکید کرد او به سخنان خود در تجمع معترضان در لندن، پایبند است.
وی گفت: گزارش خبرگزاری سعودی پرس- خبرگزاری تحت کنترل دولت سعودی- جعلی بوده و اظهارات نقل شده در این خبرگزاری از سمت وی نبوده است.

(Visited 186 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید