آیت الله خامنه ای از پوتین «مهار کردن» آمریکا را خواستار شد

الشرق الاوسط (انگلستان)


آیت الله خامنه ای رهبر ایران روز جمعه از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه «مهار کردن آمریکا» را خواستار شد و تحریم های آمریکا را نقطه مشترک ایران و روسیه و ترکیه برای تقویت همکاری برضد ایالات متحده دانست. رهبر ایران در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز به انگیزه های مشترک دوکشور در جهان اسلام اشاره کرد و آن را عامل استحکام روابط و تقویت همکاری بین تهران و آنکارا دانست.
آیت الله خامنه ای در دیدار با رئیس جمهور روسیه گفت همکاری بین دو کشور در سوریه «الگوی هم افزایی به معنای واقعی کلمه» است. رهبر ایران افزود همکاری دوجانبه روسیه و ایران می تواند گسترش یابد و شامل «مسائل جهانی» شود که یکی از این مسائل، همکاری دو کشور برای «مهار کردن آمریکا» است که خطری برای بشریت به شمار می رود. رهبر ایران قضیه سوریه را الگوی موفقی از مهار کردن آمریکا دانست و افزود «آمریکا شکست خورده واقعی در سوریه است و به اهدافش نرسیده است».
آیت الله خامنه ای آمریکا را به تلاش برای جبران ضربه وارد شده به این کشور در مصر و تونس و سوریه از طریق سرنگون کردن یک دولت حامی مقاومت متهم کرد. رهبر ایران تحریم های آمریکا را «نقطه مشترک بسیار قوی بریا تقویت همکاری بین ایران و روسیه و ترکیه دانست» و از پوتین خواست نتایج اجلاس تهران را با جدیت پیگیری کند. (آیت الله) خامنه ای در بخش دیگری از سخنانش درخواست کرد مبادلات تجاری بین دو کشور «خارج از چارچوب دلار» انجام شود.
رهبر ایران با اشاره به خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای و موضع روسیه و اروپا در برابر تحریم های آمریکا گفت کشورش به توافقنامه هسته ای پایبند ماند ولی اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند، و افزود «نمی پذیریم که ما به تعهداتمان طبق توافق عمل کنیم ولی آنها به تعهداتشان عمل نکنند».
پوتین نیز در این دیدار گفت آمریکا با اعمال محدودیت بر مبادلات مالی مرتکب اشتباهی راهبردی می شود. وی افزود «بهای موفقیت سیاسی کوتاه مدت، از دست رفتن اعتماد به دلار در جهان و تضعیف آن است». رئیس جمهور روسیه همچنین اقدامات آمریکا را نامناسب توصیف کرد که موجب بدتر شدن اوضاع شده است و افزود: اروپایی ها عملا دنباله رو آمریکا هستند هرچند تلاش می کنند راهی برای حفظ توافقنامه هسته ای بیابند. پوتین همچنین از آمادگی کشورش برای احداث رئاکتور هسته ای جدید در ایران سخن گفت.
رهبر ایران در دیدار با رئیس جمهور ترکیه نیز از اصطلاحات «اسلام گرایی» و نیاز کشورهای اسلامی به «هم افزایی» سخن گفت و وحدت و همکاری را راه حل مشکلات منطقه دانست.

(Visited 325 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید