افزایش صادرات نفت عربستان به آمریکا به دلیل فشارهای ترامپ

بلومبرگ (آمریکا)

عربستان سعودی صادرات نفت خود به آمریکا را به میزان قابل توجهی افزایش داده که نشان می دهد بزرگترین صادرکننده اوپک به فشار دونالد ترامپ برای آرام کردن بازار انرژی پاسخ گفته است.

اگرچه افزایش صادرات در اوایل امسال آغاز شد، اما طی سه ماه گذشته پس از این که ترامپ مکررا تولید کنندگان نفت را برای افزایش تولید تحت فشار قرار داد و از سعودی ها خواست تولیدشان را برای کنترلرشد قیمت های انرژی بالا ببرند، شتاب گرفته است.

طبق آمار صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا هفته گذشته برای نخستین بار از اواخر سال ۲۰۱۷ به یک میلیون بشکه در روز رسید و حدودا ۲۵۰ هزار بشکه در روز از اواخر ماه مه افزایش یافته است.

به گفته گری هنینگر، مدیرعامل شرکت ماراتون پترولیوم که دومین پالایشگاه بزرگ آمریکا از نظر ظرفیت میعانات است، تولید کنندگان خاورمیانه ای تکاپوی بیشتری پیدا کرده و می خواهند صادرات شان به آمریکا را افزایش دهند.

افزایش صادرات عربستان سعودی به آمریکا تقریبا معادل نصف افزایش تولیدی بوده که این کشور از اواخر ماه مه پس از توافق اوپک و متحدانش برای افزایش تولید صورت داده است.

صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا در اکتبر سال گذشته به پایین ترین میزان در ۳۰ سال گذشته رسیده بود و در اواخر اکتبر میانگین چهار هفته ای واردات نفت آمریکا از عربستان سعودی به رکورد پایین ۵۰۶ هزار بشکه در روز رسید در حالی که میانگین چهار هفته ای واردات در هفته گذشته به یک میلیون و ۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

(Visited 58 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید