ترامپ با هدف شکست ایران در حال نابودی شرکت های اروپایی است

توماس شورپف/سیلویان شاسو

نویه سوریشر سایتونگ (سوئیس)


در ٨ مه ٢٠١٨، آمریکا خروج خود از توافق هسته ای با ایران (JCPOA) را اعلام کرد. تمام تحریم های قبلی آمریکا که بر اساس این توافق در ژانویه ٢٠١٦ لغو شده بود، به صورت گام به گام دوباره اعمال خواهند شد.
دولت رئیس جمهور ترامپ می خواهد ایران را با تحریم های شدید اقتصادی به زانو درآورد. هدف این است که ایران را متقاعد سازد تا مجددا بر سر موضوع هسته ای مذاکره کند. این تحریم ها بر دیگر کشورها و همچنین شرکت های مختلف فشار وارد می کنند تا همکاری خود را با ایران کاهش داده و در نهایت متوقف کنند.
تحریم ها دقیقا چه کسانی را هدف قرار می دهند؟
تحریم های اقتصادی در حقیقت بر مبنای ممنوعیت تجارت با ایران هستند که آمریکا به تدریج کشورهای ثالث را نیز مشمول آنها می کند. در درجه اول شرکت های اروپایی تحت تاثیر قرار می گیرند.
چرا آمریکا می تواند بر تمام جهان فشار وارد کند؟
دلار آمریکا ارز اصلی مورد استفاده جهان است. بدون این ارز، تجارت بین المللی در حال حاضر به سختی امکان پذیر است. اگر آمریکا تحریم های اقتصادی را اعمال کند، حذف شرکت ها از جریان تراکنش های مالی بر اساس دلار، موثرترین سلاح آن در خارج از کشور خواهد بود.
آیا اتحادیه اروپا می تواند توافق ایران را نجات دهد؟
تا زمانی که ایران از توافق موجود پیروی کند، اروپایی ها تحریم های اقتصادی پیشین را مجددا فعال ننموده و در پی حفظ این توافق خواهند بود. بر همین اساس آنها قصد دارند امکاناتی را فراهم کنند تا ایران به فروش نفت ادامه داده و معاملات بانکی همچنان انجام شوند. در اجلاس ماه مه سران اتحادیه اروپا در صوفیه، سران کشورها تصمیم گرفتند یک قانون دفاعی علیه تحریم ها به نام “قوانین مسدود کننده” را که در سال ١٩٩٦ وضع شده بود، مجددا فعال کنند. بر اساس این قانون، تصمیمات دادگاه ها یا مقامات اداری کشورهای ثالث که این تحریم ها را اعمال می کنند، به رسمیت شناخته نشده و قابل اجرا نیستند. کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد با آغاز اولین تحریم ها در تاریخ ٧ اوت، “قانون مسدود کننده” نیز به اجرا در آمده است.
خشم اروپا از لحن تحکمی آمریکا
در کشورهای اروپایی مانند آلمان یا فرانسه، مردم و مقامات سیاسی بسیار خشمگین هستند. این واقعیت که امکان دارد شرکت ها در لیست سیاه آمریکا قرار بگیرند، حتی اگر هیچ کار اشتباهی انجام نداده باشند، از نظر سیاست و تجارت بسیار خشمگین کننده و آزار دهنده است.
آیا چین از تحریم های ترامپ خوشحال می شود؟
چین بزرگترین شریک تجاری ایران است. بنابراین دیدگاه و اقدامات پکن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. دولت این کشور محتاطانه عمل خواهد کرد، زیرا آمریکا در هر صورت یک بازار بسیار بزرگ است. اما چین تا کنون همواره اعلام کرده که علاقمند به گسترش تجارت با ایران می باشد.
تحریم ها برای شرکت های سوئیس چه معنایی دارند؟
شرکت های سوئیسی باید از خود بپرسند که آیا می خواهند در ایران فعالیت کنند. خروج از این بازار برای برخی از شرکت ها دردناک خواهد بود. اما اگر آنها با تحریم ها مقابله کنند، باید انتظار جریمه های سنگین یا حتی خروج از بازار آمریکا را داشته باشند.


مترجم: عطیه خرّم

(Visited 163 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید